Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

"Çalışan Buluşlarına, Yükseköğretim Kurumlarında Gerçekleştirilen Buluşlara ve Kamu Destekli Projelerde Ortaya Çıkan Buluşlara Dair Yönetmelik" Uygulama Çalıştayı (11.01.2018)

29 Eylül 2017 tarihinde Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Çalışan Buluşlarına, Yükseköğretim Kurumlarında Gerçekleştirilen Buluşlara ve Kamu Destekli Projelerde Ortaya Çıkan Buluşlara Dair Yönetmelik” ile ilgili Uygulama Çalıştayı 11 Ocak 2018 tarihinde Kurumumuzda gerçekleştirildi.

Çalışatayın açılışını Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN yaptı.

Prof. ASAN açılışta yapığı konuşmada üç ana birimden oluşan Yönetmeliğin oluşturulma sürecinde ilgili tarafların görüşlerinin alındığından söz etti. Bu çalışmaların temel amacının özel sektörde, üniversitelerimizde, kamuda bu konuda farkındalık oluşturmak, buluş yapmaya teşvik etmek, ekosistemi daha sağlıklı bir yapıya kavuşturmak ve patentlerin ticarileşmesini sağlayarak reel ekonomiye kazandırmak olduğunu ifade etti.

Ülkemizde yapılan benzer ilk Yönetmelik çalışması olduğunu vurgulayan Prof. ASAN, uygulamaya yönelik tereddütleri gidermek için ihtiyaç duyulduğu sürece bu toplantıların yapılabileceğini söyledi.

Yönetmelik, ülkemizde bu alanda uygulamaya konulan ilk düzenleme olması ve kamu kurumları, üniversiteler, özel sektör ve çalışanlar başta olmak üzere geniş bir paydaş kitlesini ilgilendirmesi nedeniyle, etkin bir şekilde uygulanması, Sınai Mülkiyet Kanununun bu alanla ilgili düzenlemelerdeki amacına ulaşması açısından büyük önem taşıyor.

Yönetmelikle ilgili uygulamaların görüşülmesi ve değerlendirilmesi amacıyla düzenlenen ve canlı olarak internet üzerinden de izlenebilen çalıştaya, 28 kurum ve kuruluştan toplam 110 kişi katılım sağladı.

Fotoğraflar