Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Sınai Mülkiyet Kanunu Tanıtım Toplantısı (15.02.2017)

Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT), Patent ve Marka Vekilleri Derneği (PEM) ve ATO'nun iş birliği ile Ankara Ticaret Odası Meclis Salonu'nda, Sınai Mülkiyet Kanunu tanıtım toplantısı yapıldı.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk ÖZLÜ buradaki konuşmasında, kanunun kağıt üzerinde getirdiği yenilikleri hayata en doğru şekilde aktarmak gerektiğini ifade ederek, yeni kanunun neler getirdiğini, neleri değiştirdiğini, özellikle iş dünyasına çok iyi anlatmak gerektiğini söyledi.

Fikri ve sınai mülkiyet alanında en önemli konunun nitelikli insan gücü olduğuna dikkati çeken Bakan ÖZLÜ, kanunla kurulan Fikri Mülkiyet Akademisinin, Türkiye’nin bu ihtiyacını karşılayacak bir yapı olarak çok önemli faaliyetler gerçekleştireceğinin altını çizdi. Bakan ÖZLÜ, Bakanlık olarak, Fikri Mülkiyet Akademisinin kurumsallaşma sürecini tamamlamak ve hizmet kalitesini artırmak için her türlü desteği sağlayacaklarını kaydetti.

Bakan ÖZLÜ, Türkiye'nin, sınai mülkiyet alanında hızla büyüyen ve gelişen bir ülke profiline sahip olduğuna işaret ederek, "2011 yılından bu yana her yıl 100 binin üzerinde marka başvurusuyla Avrupa’da en fazla marka başvurusu yapılan ülkesi olmamız, bir tesadüf ya da sıradan bir olay değildir. Bu önemli bir farkındalık göstergesidir. Türk insanı, sınai mülkiyet haklarını korumak istediğini ve geleceğe dair umutlarının ve beklentilerinin olduğunu açıkça gösteriyor. Bu dinamizm ve beklenti, tasarım başvurularına da yansıyor. 40 binin üzerinde tasarım başvurusuyla Avrupa’da 3’üncü, dünyada ise 6’ncı sırada yer alıyoruz." diye konuştu.

Türkiye'nin son 14 yılda yerli patent başvuru sayısını 16 katına, tescil sayısını 24 katına çıkardığını belirten Bakan ÖZLÜ, 2016'da yerli patent başvurularının bir önceki yıla göre yüzde 17 artış göstererek, 6 bin 445’e yükseldiğini, 3 bin 457 yerli faydalı model başvurusuyla birlikte Türkiye'de yaklaşık 10 bin yerli buluş için patent ve faydalı model başvurusu yapıldığını bildirdi.

Bakan ÖZLÜ, sınai mülkiyet siteminde son 20 yıllık tecrübe neticesinde sorunların tespit edildiğini belirterek, yeni kanunla, bu sorunları çözüme kavuşturduklarını söyledi. Bakan ÖZLÜ, şöyle devam etti:

"Faydalı model ve tasarım niteliğini artıracak olan bu tedbirlerle, aslında kendimize ve ülkemiz sanayisine önemli bir mesaj veriyoruz. Türkiye, sınai mülkiyet alanında emekleme ve öğrenme dönemini artık geride bırakmıştır. Bundan sonra mücadele edeceğimiz liderlerin liginde, daha nitelikli buluşlarla, özgün tasarımlarla ve güçlü markalarla var olacağız. Hedefimiz, bu buluşları, tasarımları ve markaları rekabet gücümüze katkı sağlayacak araçlara dönüştürmek olacak. Bugün geldiğimiz noktada, bu hedef doğrultusunda sağlam bir yasal altyapıyı ülkemize kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz."

Bakan ÖZLÜ, sınai mülkiyet sisteminin önemli sacayaklarından birinin de Patent ve Marka Vekilliği müessesesi olduğunu ifade ederek, "Büyük Ar-Ge harcamaları sonucunda ortaya koyduğunuz yenilikleri, etkin bir şekilde koruyamadığınız zaman, bu durum cephede kazanmış olduğunuz savaşı, masa başında kaybetmeniz anlamına gelecektir." dedi.

Meslek faaliyetiyle ilgili etkin bir denetim mekanizması oluşturmak için yeni bir yönetmelik üzerinde çalıştıklarına dikkati çeken Bakan ÖZLÜ, bu düzenleme ile Patent ve Marka Vekilleri Disiplin Kurulunu ve bu mesleğin kurallarını tanımlamış olacaklarını vurguladı.

Bakan ÖZLÜ düzenlemenin yasalaşmasının, yabancı yatırımcının Türkiye'de de daha fazla ve daha güvenli bir şekilde yatırım yapmasının önünü açacağını belirterek, "Bazı çalışmalar, bir ülkenin Fikri Mülkiyet Endeksinde yüzde 1 oranındaki bir artışın, ülkenin doğrudan yabancı yatırımı cezbetme şansını yüzde 27 oranında artırdığını ortaya koymaktadır. " dedi.

TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN ise konuşmasında kanunun yürürlüğe girmesinden sonrası ile ilgili geçiş sürecinin tamamlandığını ve Türk Patent ve Marka Kurumu olarak yeni mevzuata göre başvuruların alındığını belirtti.

Prof. Dr. Habip ASAN, ikincil düzenlemelerin hazırlandığını ve bunların Başbakanlığa gönderildiğini bildirdi.

Şu anda uluslararası standartlara uygun bir sınai mülkiyet mevzuatı bulunduğunu anlatan Prof. ASAN, başta üniversiteler, sanayiciler ve KOBİ'ler için olmak üzere yeni mevzuatı anlatmak için tanıtım toplantılarına devam edildiğini dile getirdi.

ATO Başkanı Gürsel BARAN da markalaşmayı kalkınmanın anahtarı olarak gördüğünü bildirdi. Fason üretimin yerini markanın katma değerinin alması gerektiğini anlattı.

BARAN, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türk Patent ve Marka Kurumu, Ankara Üniversitesi ve Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı’nın katkılarıyla, 28-29 Nisan 2017 tarihlerinde ATO Congresium’da Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi düzenleneceği bilgisini aktardı.

Toplantının ilerleyen bölümlerinde Türk Patent ve Marka Kurumu yetkililerince yeni kanunun getirdiği yenilik ve değişiklikler, uygulamada yapılacak işlemler anlatıldı.

 Program

Fotoğraflar