Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Başkent Üniversitesi 2016-2017 Buluş Ödülleri Verildi (19.04.2017)

Başkent Üniversitesi Bilgi, İnovasyon ve Teknoloji Transfer Ofisi (BİTTO) tarafından ikincisi düzenlenen Başkent Üniversitesi 2016-2017 Buluş Ödül Töreni 18 Nisan 2017’de Başkent Üniversitesinde gerçekleştirildi. Patent, faydalı model ve endüstriyel tasarım başvuruları olan buluşçulara ödülleri törenle verildi.

Törenin açılışını Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali HABERAL, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN yaptı.

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN yaptığı konuşmada; Türk Patent ve Marka Kurumunun Başkent Üniversitesi ile etkin ve iyi işleyen bir işbirliği içinde olduğunu belirterek, bu sürecin kesintisiz devam edeceğini söyledi.

Prof. Dr. Habip ASAN konuşmasında, 4. nesil üniversite kavramının önemini vurgulayarak şunları söyledi: “4. nesil üniversite içinde bulunduğu toplumla sıkı bir network ilişkisi olan aynı zamanda küresel dünya ile paydaşlık yapan, açık inovasyonun kurulduğu, toplumun bütün katmanlarının içinde olduğu, sanayide çalışanların üniversitelerde kısa ve orta sürede istihdam edildiği, aynı şekilde belli sürelerde üniversite öğretim üyelerinin ve öğrencilerin de sanayide istihdam edildiği, toplumun kendi kendine fayda üretmesi noktasında toplumu eğiten ve kendisi gözlemci olan bir üniversite şeklidir” dedi.  Prof. ASAN, dünya üniversitelerinin bu yönde yol aldığını da vurguladı.

2023 hedeflerine ulaşmak için ülke olarak katma değeri yüksek ürünler üretmenin şart olduğuna değinen Prof. Dr. Habip ASAN bunun yolunun da, yeni fikri ürünler üretmekten geçtiğini söyledi. Buluş, tasarım, patent, marka konularına gereken önemin verilmemesi durumda ‘bilgi toplumu’ olma yolunda geri kalınacağını ifade etti.  Prof. Dr. Habip ASAN,  “Bilgi toplumu olmak için gereken itici güç yeni fikri ürünlerdir. Bunlar yeni patentler, yeni markalar, yeni tasarımlardır" diyerek tüm kurum ve kuruluşları konuyla ilgili işbirliğine çağırdı.

Prof. ASAN konuşmasında son olarak, 10 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren Sınai Mülkiyet Kanunu’nun üniversiteler açısından getirdiği yenilikleri anlattı.

Prof. Dr. Habip ASAN törende bir de plaket verdi. 'Bir Muayene Masası' adlı çalışması ile ödül alan Başkent Üniversitesi Kurucusu ve Yönetim Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet HABERAL’ın plaketini Rektör Prof. Dr Ali HABERAL’a sundu.

Törende HABERAL'ın yanı sıra; Prof. Dr. Nimet Ünay GÜNDOĞAN, Prof. Dr. Yahya EKİCİ, Prof. Dr. Adnan TEPECİK, Prof. Dr. Tahir YAVUZ, Dr. Murat KAYABEKİR,  Dursun SARAÇOĞLU, Özgün Can ÖZSOY, Oğuzhan Berk YILDIZ da ödül aldı.

Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi KONARILI, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif ŞAYIK'ın da  katıldı tören  buluşçulara ödüllerinin verlmesiyle sona erdi.

 

 

Fotoğraflar