ENGLISH |

Haberler/Duyurular > Detay

'Fikrin Ürüne Dönüşme Süreci' Semineri
28.02.2012

Üniversite Sanayi İşbirliği Merkezleri Platformu (USİMP), Associatfon of University Technology Managers (AUTM), ARTEV (Araştırma Temelli Entelektüel Varlıklar) Yönetim Platformu, TPE ve TOBB işbirliğinde TPE’de “Fikrin Ürüne Dönüşme Süreci” Semineri düzenlendi.

Seminerin amacını, “Bilimsel araştırmaların toplumsal faydaya dönüştürülmesi süreçlerinde lisanslanabilecek buluşlar ile lisanslanan buluşların ticarileşme potansiyelinin belirlenmesi” konusunun ABD'nin teknolojik gelişimine önemli katkı sağlayan ve yaklaşık 40 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren AUTM'un bilgi ve deneyimleri ışığında tartışılması ve fikir alış verişinde bulunulması oluşturuyor.

Seminere, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, YÖK, TUBİTAK, KOSGEB, TPE, TTGV, TOBB, TÜSİAD vb. kurum kuruluşların uzmanları ve çalışanları, Teknokentler, Üniversiteler, Teknoloji Transferi Uzmanları ile Teknoloji Transfer Ofisi yöneticileri katılım sağladı.

Seminerin açılışında konuşan Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, günümüzün bilgiye dayalı ekonomisinin temel unsurlarını patentler, markalar, tasarımlar ve telif hakları gibi fikri mülkiyet haklarının oluşturduğunu ve bunların çağımızın en önemli güç parametreleri haline geldiğini belirtti.

Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olan Türkiye'nin Ar-Ge faaliyetlerine ve fikri mülkiyete büyük önem verdiğini belirten Prof. Dr. ASAN, şu anda kamu bütçesinden Ar-Ge’ye ayrılan % 0,8 dolaylarındaki payın 2013 yılında %2’ye çıkarılmasının hedeflendiğini söyledi.

Fikri mülkiyet alanındaki son gelişmeleri ve sınai mülkiyet verilerini katılımcılarla paylaşan Prof. Dr. Habip ASAN, Türkiye'nin teknolojik politikalarının ve önceliklerinin belirlenmesi amacıyla oluşturulan Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nun Aralık 2011 tarihinde düzenlenen son toplantısında alınan kararlar ile Türk Patent Enstitüsü’ne fikri ürünlerin reel sektöre aktarılmasında mekanizmalar oluşturulması konusunda önemli sorumluluklar verildiğini ifade etti.

Seminerin Türkiye’de inovasyon döngüsündeki eksikliklerin giderilmesi ve teknoloji transferi gibi konularda faaliyet gösteren tarafların bir araya gelerek bilgi ve tecrübelerin paylaşılması açısından yararlı olacağını söyledi.

Program


Fotoğraflar

Bu haber 3021 kez okunmuştur.
TPE Santral (312) 303 10 00 | İnteraktif Bilgilendirme Servisi (312) 303 1 303
 Türk Patent Enstitüsü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na Bağlı Bir Kuruluştur | Kullanım Koşulları
Çevrimiçi İşlemler Anasayfa