Ana Sayfa  Tüm Duyurular  Duyurunun Detayı

28 Kasım 2018 - Tescilli Coğrafi İşaretlerimizin Avrupa Birliğinde Tescil Edilmesini Hızlandırmak Amacıyla AB Komisyonu Yetkililerince Verilecek Seminer (09.11.2018)

Ülkemizde tescil edilmiş coğrafi işaretlerimizin Avrupa Birliğinde tescil edilmesini hızlandırmak amacıyla AB Komisyonu ile işbirliği yapılarak 28 Kasım 2018 tarihinde 09:30-12:00 saatleri arasında Kurumumuz konferans salonunda bir seminer düzenlenecektir.

Uluslararası alandaki genel uygulamalar gereği, kendi ülkesinde tescil edilen coğrafi işaretler için diğer ülkelerde de tescil edilme imkânı doğmaktadır. Bunun için başvuru yapılacak ülkenin yasal düzenlemelerine göre hareket edilmesi gerekmektedir.

Ülkemiz için yakın bir pazar olan Avrupa Birliğinde coğrafi işaret koruması gıda ve tarım ürünleri için 1151/2012 sayılı, şaraplar için 1308/2013 sayılı ve distile alkollü içecekler için 110/2008 sayılı Avrupa Birliği Tüzükleri ve yönetmelikleri olmak üzere üç farklı türdeki yasal düzenleme kapsamında sağlanmaktadır. Ülkemizde maden, el sanatları ürünleri ve sanayi ürünleri için de koruma sağlanırken Avrupa Birliğinde tarım ve gıda ürünleri dışındaki ürünler için coğrafi işaret koruması sağlanmamaktadır.

Avrupa Birliğine yapılacak başvuruların “yasal oluşumuna ve bileşimine bakılmaksızın tescile konu ürünü üreten üreticilerden oluşmuş bir grup” (ticaret ve sanayi odaları, üretici dernek, birlik ve kooperatifleri gibi) tarafından yapılması gerekmekte olup gerek başvuru öncesindeki hazırlık aşamasının gerekse sonrasındaki sürecin takibi, olumlu sonuç alınabilmesi bakımından elzemdir.

Bu kapsamda;

Ülkemizde tescil edilmiş coğrafi işaretlerimizin Avrupa Birliğinde de tescil edilmesini sağlayabilmek amacıyla AB Komisyonu ile işbirliği yapılarak 28 Kasım 2018 tarihinde 09:30-12:00 saatleri arasında Kurumumuz konferans salonunda bir seminer düzenlenecektir.

Seminerde; AB Komisyonu yetkililerince başvuru hazırlama, coğrafi işaretli ürünlerin tanıtımı ve yaptırım konuları ele alınacaktır.

Seminere katılmak isteyenlerin 23 Kasım 2018 tarihine kadar cografiisaret@turkpatent.gov.tr katılım durumlarını belirtmesi gerekmektedir. 

Fotoğraflar