Ana Sayfa  Tüm Duyurular  Duyurunun Detayı

Çevrimiçi Evrak Sistemi (ÇES) Hakkında (03.11.2014)

Bilindiği üzere Çevrimiçi Evrak Sistemi (ÇES) platformu üzerinden e-imza/mobil imza kullanılarak elektronik başvuru yapılabilmekte ve Enstitü tarafından sunulmaya başlanan yeni elektronik hizmetler bu platform üzerinden aktif hale getirilerek başvuru sahiplerinin kullanımına sunulmaktadır.

Bu kapsamda, Enstitü ve başvuru sahipleri açısından işlemlerin daha az maliyetle, daha hızlı ve verimli yürütülmesine imkan tanıyan elektronik başvuru sistemlerinin iyileştirilmesi/geliştirilmesi çalışmalarına son dönemde hız verilmiştir. Çalışmalarda, henüz elektronik yolla başvurusu yapılamayan işlemlerin ÇES platformu üzerinden online yapılabilmesine öncelik verilmekte olup bu yıl sonuna kadar ilgili çalışmaların tamamlanması hedeflenmektedir. Bu itibarla, 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren Enstitümüz Patent, Markalar ve Endüstriyel Tasarımlar Dairesi Başkanlıklarına ilgili mevzuat uyarınca e-imza/mobil imza kullanılarak yapılması mümkün taleplerin tamamı ÇES sistemi üzerinden e-imza/mobil imza aracılığıyla yapılabilecektir.

1 Ocak 2015 tarihi sonrası ÇES platformu üzerinde yürütülecek teknik çalışmalarda, başvuru sahipleri ve vekiller tarafından iletilen teknik sorunların kalıcı çözümüne ve platformunun kullanımını kolaylaştırıcı ve işlerliğini artırıcı iyileştirmelere odaklanılacaktır. Çalışmaların nihai hedefi, teknik, idari ve hukuki altyapı çalışmalarının tamamlanması sonucunda taleplerin sadece e-imza/mobil imza kullanılarak yapılacağı bir ortam oluşturulmasıdır. Bu konuya ilişkin gelişmeler süreç içerisinde yapılacak bilgilendirme toplantıları ve duyurular yoluyla sistem kullanıcılarıyla paylaşılacaktır.

Ayrıca, 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren başvuru işlemlerine ilişkin olarak sadece havale/kredi kartı yoluyla ödeme kabul edilecek, Enstitü ilgili hesapları EFT işlemine kapatılacaktır. Bu sebeple, özellikle EFT sistemi ile ödeme yapan başvuru sahipleri ve vekillerin bu hususu dikkate almaları önemli rica olunur.