Ana Sayfa  Tüm Duyurular  Duyurunun Detayı

Tasarımlara İlişkin Görsel Anlatımların Enstitümüze ve Avrupa Birliğine Üye Ülkelere Sunulmasında Uyumlaştırmayı Amaçlayan Kılavuz Uygulamaya Girdi (18.04.2016)

Tasarımlara ilişkin görsel anlatımların Türk Patent Enstitüsü'ne ve Avrupa Birliğine üye ülkelere sunulmasında uyumlaştırmayı amaçlayan Kılavuz 15 Nisan 2016 tarihi itibariyle uygulamaya girdi.

Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Organizasyonu (EUIPO) tarafından, Avrupa Birliği’ne üye ve aday ülkelerde tasarım ve marka alanında uygulama birliğini sağlamak, hem başvuru sahipleri hem de ulusal ofisler için şeffaf, yasal netliği olan ve etkin kullanılabilir bir sistem inşa etmek amacıyla Haziran 2011’de Uyumlaştırma Programı adı altında bir proje başlatılmıştır. Programın amacı fikri mülkiyet ofisleri ve kullanıcıları adına faydalı olacak ortak ilkeler ve uygulamalar geliştirmektir. Bu kapsamda tasarım alanında yürütülen ilk proje olan “Tasarımlara İlişkin Görsel Anlatımların Uyumlaştırılması” konulu CP6 projesi, Avrupa Birliğine üye ülkelerin fikri mülkiyet ofisleri ve Türk Patent Enstitüsü’nün de içinde yer aldığı çalışma grubu tarafından tamamlanmış ve ortak uygulamalar belirlenmiştir. Projenin tamamlanması ile birlikte uygulama birliği sağlanması ve dolayısıyla işlem kalitesinin artması ve yasal netliğin oluşması hedeflenmektedir.

Ortak uygulama ilkelerinin ve projeye ilişkin detaylı açıklamaların bulunduğu Tasarımlara İlişkin Görsel Anlatımların Uyumlaştırılması ile ilgili Ortak İletişim Dokümanı’na ve Sıkça Sorulan Sorular’a aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Ortak İletişim

 

ÖNEMLİ BİLGİ

Ortak uygulamada yer alan görünüm türlerinden “Kısmi Görünüm” e ilişkin kararlar, yönetmelik değişikliği sonrası uygulamaya konacak olup, değişiklik gerçekleştirildiğinde tekrar duyuru yapılacaktır.