Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Cenevre'de İkili Görüşmeler... (26.09.2018)

Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı’nın (WIPO) 58. Genel Kurul çalışmaları nedeniyle İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN Başkanlığındaki Türk Heyeti aynı zamanda üye ülkelerin ulusal ofisleri ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

 

Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi ile Görüşme

TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN Başkanlığındaki Türk Heyeti,  Genel Kurul’un ilk gününde Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi (EUIPO) Başkan Vekili Christian ARCHAMBEAU ve temsilcileri ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıda, TÜRKPATENT ve EUIPO arasında devam eden işbirliklerinin gözden geçirilerek geliştirilmesi konuları değerlendirilerek karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

TÜRKPATENT ve EUIPO arasında; uzman değişim programı, EUIPO’nun elektronik araçlarından yararlanılması, personel eğitimi gibi konularda aktif bir işbirliği mevcuttur.

 

Avusturya Patent Ofisi ile Görüşme

TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN Başkanlığındaki Heyet, Avusturya Patent Ofisi Başkanı Mag. Mariana KAREPOVA Başkanlığındaki Heyet ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıda, TÜRKPATENT ve Avusturya Patent Ofisi arasında yürütülen mevcut işbirliği faaliyetleri değerlendirilirken Nisan 2018’de kurulan Türk Sınai Mülkiyet Değerleme Mühendislik ve Danışmanlık Hizmetleri Anonim Şirketi’nin (TURKSMD) yapısı ve işleyişine dair fikir alışverişinde bulunuldu.

 

Ukrayna ile Eylem Planı İmza Töreni

İkinci gün Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakan Yardımcısı Mykhailo TİTARCHUK ile Kurumlar arasında aktif işbirliğine yönelik Eylem Planı imza töreni gerçekleşti.

 

Gürcistan Ulusal Fikri Mülkiyet Merkezi ile Görüşme

TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN Başkanlığındaki Heyet, Gürcistan Ulusal Fikri Mülkiyet Merkezi (SAKPATENTİ) Başkanı Nikoloz GOGİLİDZE Başkanlığındaki Heyet ile bir toplantı gerçekleştirerek karşılıklı fikir alışverişinde bulundu.

 

Umman Ticaret ve Sanayi Bakanlığı Müsteşarı ile Görüşme

ASAN Başkanlığındaki Heyet, Genel Kurul Çalışmalarının üçüncü günü Umman Ticaret ve Sanayi Bakanlığı Müsteşarı Ahmed Bin Hassan Al-Dheeb ve Heyeti  ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıda, WIPO’nun önümüzdeki dönemde açılması planlanan Harici Ofislerine ilişkin gelişmeler ile ülkeler arasında sınai mülkiyet hakları alanındaki işbirliği imkanları değerlendirildi.

 

Singapur Fikri Mülkiyet Ofisi İle Mutabakat Zaptı İmza Töreni

Singapur Fikri Mülkiyet Ofisi (IPOS) Başkanı Dare TANG ile ikili işbirliğine dair Mutabakat Zaptı imza töreni gerçekleşti.

Mutabakat zaptı, fikri haklarının ticarileşmesinde aktif işbirliğinin geliştirilmesi konusu başta olmak üzere, Ofisler arasındaki sınai haklarla ilgili işbirliği çalışmalarının geliştirilmesini hedefliyor.