Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

YOİKK Fikri, Sınai Mülkiyet Hakları ve ARGE Teknik Komitesi TOBB'da Toplandı (19.06.2014)

Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK), Fikri, Sınai Mülkiyet Hakları ve ARGE Teknik Komite Toplantısı, 2014-2015 dönemi eylem planı önerileri kapsamındaki ilk toplantısını 18 Haziran 2014 tarihinde TOBB ev sahipliğinde yaptı. 

Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, TÜBİTAK, KOSGEB, TOBB, TÜSİAD, TİM ve YASED temsilcileri katılım sağladı. Toplantıda, özel sektör temsilcileri tarafından 2014-2015 dönemi için önerilen 11 eylem Teknik Komite üyeleri tarafından değerlendirildi. Değerlendirme sonucu belirlenen 6 eylemin 2014-2015 dönemi çalışma takvimine uygun olarak, Haziran ayı sonunda Ekonomi Bakanının başkanlığında yapılacak YOİKK toplantısı sonunda kesinleştirilerek kamuoyu ile paylaşılması kararlaştırıldı.

Fikri, Sınai Mülkiyet Hakları ve ARGE Teknik Komitesi, 2012 yılı Haziran ayında, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde gerçekleştirdiği toplantıda, iki komitenin birleşmesinden sonraki ilk ortak eylem planını belirlemiş, 5 öncelikli eylem çerçevesinde, sorumlu ve ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından her bir eylem için çalışma takvimi oluşturulmuştu. 2013-2014 yılları için belirlenen 5 eylemden bir tanesinin Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nun 24 Eylül 2013 tarihli toplantısında öncelikle tamamlanmasını teminen, gerekli mevzuat değişikliği için “Yatırım Ortamı Mevzuat Paketi” kapsamına alınması öngörülmüştü. 

Fotoğraflar