Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

YÖREX - Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı... (23.10.2019)

 

 

Türkiye'nin ağırlıklı olarak sokakta satılan ünlü lezzetlerinden simit, Oxford İngilizce Sözlüğüne Türkçe "simit" olarak girdi.

Antalya’da yöresel ürünler fuarının açılışına katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Anlamına baktığınızda şöyle diyor: Türkiye menşeili, pişirilmeden önce pekmez ve susamla kaplanmış halka şeklinde ekmek türü. İşte bizim aslında dünya literatürüne ekleyecek binlerce kelimemiz, hazinemiz bulunuyor. Madem zamanın ruhu da yerelden ve doğal olandan yana. Biz de bakanlık olarak, Türkiye’nin yerel değerlerinin markalaşmasını sağlamak adına tescillerimizi ve bunların ticarileşmesini artırmayı hedefliyoruz." dedi.

Törene Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank'ın yanı sıra  Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) Başkanı Prof. Dr. Habip Asan ile Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ATSO) Davut Çetin de katıldı.

Yöresel Ürünler Markalaşıyor

Yöresel ürünlerin markalaşması, ticarileşmesi ve korunması açısından sağladığı katkılarla bölgesel kalkınma politikalarına destek veren YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı, kapılarını ziyaretçilerine açtı. Beş gün boyunca yöresel ürün şöleninin yaşanacağı fuara 81 ilden firmalar katılıyor. Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin desteğiyle düzenlenen fuarın açılışını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank yaptı.

Açılış töreninde konuşan Bakan Varank, YÖREX'in, geçen sene 207 binin üzerinde ziyaretçiye ev sahipliği yaptığını ve bu rakamın geride bırakılacağının şimdiden anlaşıldığını belirterek, şunları kaydetti:

Rekora İmza Atabiliriz: Ticaret ve sanayi odaları, kadın kooperatifleri ve kalkınma ajanslarımızdan katılımcılar bizlerle birlikte. Hazır turizmde rekorları kırıyorken, bu fuarda da bir rekora imza atabiliriz diye düşünüyorum. Türkiye'nin verimli toprakları, tarımsal ürün çeşitliliği ve kendine özgü iklim yapısı sayesinde, zengin bir yöresel ürün potansiyeline sahibiz.

Toprağın ve Yörenin İmzası: Yöresel ürünlerin tespiti, standartlara uygun üretilmesi, ticarileşmesi ve nesiller boyunca aslına uygun şekilde korunmasını, yerel kalkınma açısından bakımından önemli buluyoruz. Bu sayede refahın tabana yayılmasına katkı sağlayacağımıza da inanıyoruz. Tabi bu noktada coğrafi işaretlere özel bir parantez açmamız gerekiyor. Coğrafi işaret, bir anlamda toprağın, yörenin imzası demek. Bu tesciller; bulundukları bölgeye, cezbedici ve merak uyandırıcı bir nitelik katıyor.

454 Tescilli Ürün: Bugün itibarıyla 454 tescilli ürünümüz var. Türk Patent ve Marka Kurumu’nun yaptığı özenli ve yoğun çalışmalar sayesinde tescile sahip olmayan hiçbir ilimiz bulunmuyor. Elbette bunlarla yetinmek niyetinde değiliz. İşlemleri halen devam eden 429 başvurunun yanı sıra, yaptığımız ilk değerlendirmelere göre 2 bin 500 civarında potansiyel coğrafi işaretimizin olduğunu biliyoruz. Ülkemizin asırlardır süregelen medeniyet ve kültür beşiği yapısını dikkate aldığımızda, bu sayının zaman içinde on binlerce olması çok muhtemel.

Katma Değer De Önemli: Tabi tescil sayısı kadar, tescillenen bu ürünlerin ekonomiye sağladığı katma değer de önemli. İtalya’nın 500’ün üzerindeki tescilli coğrafi işareti, ülke ekonomisine 12 milyar Avro’nun üzerinde bir gelir sağlıyor. Bizim tescilli işaretlerimizin pazar payı ise, 2 milyar Avro civarında. Dolayısıyla, tescilden sonraki süreçler olan; ticarileşme, markalaşma, ihracat ve gastronomi turizmi gibi politikalara daha fazla ağırlık vermemiz gerekiyor. Çünkü coğrafi işaretli ürünler güçlü bir pazarlama stratejisiyle birleştiğinde; yerel üretime, turizme, istihdama, kırdan kente göçün engellenmesine yani kalkınmaya çok güçlü bir destek veriyor.

Kültürel Miras Kayıt Altında: Kalkınma ajanslarımız; yöresel ürün envanterini çıkarıp, kültürel mirasımızı kayıt altına alıyor, coğrafi işaret tescil süreçlerinde yerel aktörlere yardımcı oluyor ve yöresel ürünlerin ticarileştirilmesine yönelik stratejiler oluşturuyor. Yine ajanslarımız, bugün burada olduğu gibi fuarlarla, ürünlerin tanıtım ve pazarlamasına aracılık ediyor.

Proje Destekleri: Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansımız, coğrafi işaretli ürünlerden elde edilen geliri artırmak için 5 milyon liralık bir mali destek programı planladı. Program çerçevesinde, tescille kazanılan haklara ilişkin izleme ve denetim sistemleri kuracak, coğrafi işaretli ürünlerin ortak üretimi, satışı ve pazarlanması, bunların turizm değerine dönüşmesi gibi alanlarda proje destekleri verecek. Kalkınma ajanslarımızı bu alanda etkin şekilde kullanmaya devam edeceğiz.

Ürünlerin İhracatı: Coğrafi işaretlerimizin yurt dışında da tescil edilmesi, yöresel ürünlerin ihracatının artırılması açısından oldukça elzem. Bunun için Türk Patent, Avrupa Birliği Komisyonu’yla iş birliği yapıyor. İlk aşamada sırada bekleyen 35 coğrafi işaretimizin AB’de hızlı bir şekilde tescilini hedefliyoruz. Bu tesciller tamamlandığında; hem oradaki kötüye kullanımı engelleyecek hem de ürünlerimizin kalitesini göstereceğiz.

Kurda İstikrarı Yakaladık: Türkiye, bölgesel kalkınmanın da vereceği destekle güçlü büyüme oranlarını yakalayacak. Bakın son dönemde pek çok uluslararası kuruluş ülkemize ilişkin büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize etti. Faizler düşüyor, enflasyon düşüyor, kurda istikrarı yakaladık. Bir taraftan da bölgemizdeki tehditleri teker teker ortadan kaldırdığımız bir dönemden geçiyoruz.

Pozitif Gündeme Odaklandık:  Hükümet olarak, pozitif gündeme odaklanmış durumdayız. Önümüzdeki 4 yıllık seçimsiz dönem bize çok iyi bir fırsat sunuyor. Hedeflerimiz ve yol haritamız çok net. Türkiye’yi üretimle kalkındıracak, gençlerimize nitelikli iş imkânları oluşturacağız.

"Simit" Oxford İngilizce Sözlüğünde: Hepimizin vazgeçilmez lezzeti simit Oxford İngilizce Sözlüğüne yeni eklenen kelimeler arasında yer aldı. Anlamına baktığınızda şöyle diyor: Türkiye menşeili, pişirilmeden önce pekmez ve susamla kaplanmış halka şeklinde ekmek türü. İşte bizim aslında dünya literatürüne ekleyecek binlerce kelimemiz, hazinemiz bulunuyor. Madem zamanın ruhu da yerelden ve doğal olandan yana. Biz de bakanlık olarak, Türkiye’nin yerel değerlerinin markalaşmasını sağlamak adına tescillerimizi ve bunların ticarileşmesini artırmayı hedefliyoruz.

Önceden 'Turkish Bagel' Tabiri Kullanılıyordu

Türkiye'de sokakta yenen en ucuz ve en sevilen şeylerin başında gelen 'simit', Oxford İngilizce Sözlüğünde kendine yer buldu. Sözlükte simit için önceden 'Turkish bagel' tabiri kullanıyordu. Ancak bagel; ABD ve Kanada'da sıkça tüketilen şekil olarak simidi andırmakla birlikte aynı tatta olmayan bir ekmek türü olarak biliniyor.

 TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN'ın Konuşması

Yöresel Ürünler Fuarı açılışında konuşan Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN da, onuncu kez açılışını gerçekleştirdiğimiz Yöresel Ürünler Fuarı - YÖREX’i başından beri TÜRKPATENT olarak destekliyoruz,dedi.

YÖREX’le başlatılan bu sürecin farklı illerimizde farklı bölgelerimizde benzer etkinliklerin düzenlenmesine önemli katkı sağladığını belirten Asan, şöyle konuştu:

“Son on yılda Türkiye’de coğrafi işaretlerin, markalaşması ticarileşmesi noktasında YÖREX’in çok önemli bir payı olduğunu düşünüyorum. Bu vesileyle YÖREX’i düzenleyen Antalya Ticaret Borsası Başkanı ALİ ÇANDIR’a, yine bu konuda sürekli farkındalık yaratan TOBB Başkanı Rıfat HİSARCIKLIOĞLU’na ve bugün burada aramızda bulunarak bizleri onurlandıran Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa VARANK’a şükranlarımı  sunuyorum. YÖREX’in Ülkemizde coğrafi işaretlerin daha fazla tanınmasına daha fazla markalaşmasına  önemli katkılar sağlamasını temenni ediyorum.” dedi.

Coğrafi İşaret Tescil Belgelerinin Takdimi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN tarafından tescilleri gerçekleşen "Mardin Bulguru, Kastamonu Siyez Bulguru, Kastamonu Taş Baskı Dokuması, Rize Kavurması" Coğrafi İşaret Belgeleri, başvuru sahiplerine takdim edildi.

TÜRKPATENT Bilgilendirme Stantı

Yöresel Ürünler Fuarı boyunca Türk Patent ve Marka Kurumu adına açılan stantta TÜRKPATENT Coğrafi İşaretler Dairesi uzmanları ile üreticilere ve diğer paydaşlara hizmet verilecek.