Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Kadın Buluşçularımız TPE Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN'ı Ziyaret Etti (28.05.2014)

Güney Kore’nin Seul kentinde gerçekleştirilen 7. Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarından (KIWIE) altın madalyalarla dönen kadın buluşçularımız TPE Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN’ı ziyaret etti.

Türk Patent Enstitüsü’nün tescil kurumu olmakla birlikte buluşçuları teşvik etmek, tanıtmak amacıyla uluslararası fuarlara katıldığını, etkinlikler düzenlediğini ifade eden Prof. Dr. Habip ASAN, TPE’nin geçtiğimiz günlerde İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen 42. Cenevre Uluslararası Buluşlar Fuarında da yerli buluş ve buluşçularımızla yer aldığından söz etti. Buluşçularımızın, Cenevre’den de tıpkı kadın buluşçularımız gibi büyük bir başarı elde ederek madalyalarla döndüğünü hatırlattı. 

Buluşçuları elde etmiş oldukları başarı nedeniyle kutlayan Prof. Dr. Habip ASAN, ülkemizi başarıyla temsil eden ve çok sayıda katılımcı arasından sıyrılarak altın madalyalar kazanan Aynur AŞKI, Esra ÖZKAN ve Şadiye TEMEL’e TPE adına teşekkür plaketi sundu. 

Prof. Dr. Habip ASAN, Türk Patent Enstitüsü’nün buluşçulara buluşlarını tescil ettirme konusunda olsun tanıtım, pazarlama konusunda olsun destek vermeye devam edeceğini söyledi.

Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) desteği ile Kore Patent Ofisi’nin ev sahipliğinde 16-19 Mayıs 2014 tarihleri arasında Güney Kore’nin Seul kentinde gerçekleştirilen 7. Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarında 22 si deniz aşırı ülkelerden olmak üzere 125 firmadan 500 buluş sergilendi.

Buluşçularımız ve sergide yer alan buluşları şöyle:

Aynur AŞKI - Doğal nedenlerle ölen kelebeklerin kanatlarının deri, tekstil ve ilgili diğer sektörlerde değerlendirilmesi

Buluş, doğal yollarla ölen kelebeklerin toplandıktan sonra kanatlarının, dokularının ve derilerinin ayrılarak tekstil kumaş, zemin deri, rugan, elde edilmesi. Bahsedilen malzeme; kelebek dokusu, kelebek derisi, kelebek gövdesi ve kanatlarının doğal yapısını ve doğal renklerini koruyarak ya da, nano teknoloji yöntemi ile bazı tek renk türlerini renklendirmek, kelebeklerin daha dayanıklı ve kalıcı hale gelmesini sağlayan organik veya anorganik bir malzeme içermesidir. Özelliği; toplanan ve ayrıştırılan kelebek dokularının bozulmadan taşınması ve depolanması, orijinal ölü kelebek atıklarının korunması ve tasnif edilerek işlevsel hale gelebilmesi için çeşitli işlemlerden geçmesi alt yapı zemin kumaş hazırlığı polimerlerden oluşan malzeme ile zemine dizilerek transfer edilmesi ya da serpme işlemiyle zemine yapışması, kurutulması, üzerine rugan kaplama döküm işlemi gerçekleşmesi. Kumaş zeminin sabitlenmesi, laboratuar test analizleri, model tasarımları, inovasyon, prototip imalatı, seri imalatı, ürün elde edilmesi.

Esra ÖZKAN – Denizler için yüzen düşey eksenli rüzgar türbini

Düşey Eksenli Yüzen Rüzgâr Türbini, denizler üzerindeki neredeyse sınırsız, engelsiz,kullanabilir hava akımlarını, kendi platformu üzerinde dik ekseni ile her açıdan gelen rüzgârı alarak potansiyel enerjiye çevirerek, bu enerjiyi de her türlü yaşam alanında enerji ihtiyacını karşılayabilecek potansiyelde tasarlanmıştır. Buluş, kullanıcının dilediği yere teknesiyle çekerek götürebileceği “mobil bir enerji kaynağı haline dönüşebilir” düşüncesiyle geliştirilmiştir. Üretimi modern HAWT türbinlerine kıyasla KW/Saat başına çok daha ucuz ve yüksek verimlidir.

Şadiye TEMEL – Sağlık çalışanları ve hastalar için güvenli intraket

Birden çok fonksiyona haiz güvenilir intraket de amaç, intraketlerde; damar yoluna giren kılavuz iğneyi çıkarırken, iğnenin ele batmasının ve dışarıya kan akışının engellenmesidir. Bu sayede, kan yolu ile bulaşabilecek hastalıkların, sağlık personeline, başka hastalara bulaşmaması, hastanın kanı görmemesi ve canının acıtılmaması, iş yükü ve zaman kaybının ortadan kaldırılması hedeflenmiştir. Birden çok fonksiyona haiz güvenilir intraket de damar yolu açıldıktan sonra, kanın dışarıya akışını engellemek için intraketin ortasından geçirilmiş bir silindir, bu silindirin üzerinde 3 adet delik, silindir üzerinde deliklerin yerlerinin değiştirilmesini sağlayan koldan oluşan bir musluk sistemi kullanılmıştır. İşaret parmağı kullanarak musluk çevrilir ve böylece kan akışı kesilir. 

Fotoğraflar