Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Uluslararası Coğrafi İşaretler Çalıştayı (27.05.2014)

Türk Patent Enstitüsü ve Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) işbirliğinde düzenlenen Uluslararası Coğrafi İşaretler Çalıştayı TPE’de başladı.

Çalıştayın açılışında konuşan TPE Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, Çalıştayın gerçekleştirilmesinde sağladıkları katkı nedeniyle WIPO ve İtalya temsilcilerine teşekkür etti.

Ulusal Coğrafi İşaret Strateji Belgesi Hazırlanması çalışmaları doğrultusunda 30 Nisan’da toplumun ilgili tüm kesimlerinin, sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla daha geniş katılımlı bir Çalıştay gerçekleştirildiğini belirten Prof. Dr. Habip ASAN, Ulusal Coğrafi İşaret Strateji Belgesiyle ilgili gelinen noktada genel amaçların, beş stratejik eylemin ve alt hedeflerin belirlendiğini, ana hatlarıyla bir yol haritasının oluşturulduğunu ifade etti. 

Bu Çalıştay’da elde edilecek sonuçların eklenmesiyle iyileştirilmesi planlanan belgenin Temmuz 2014 başında gerçekleştirilecek Fikri ve Sınai Mülkiyet Koordinasyon Kurulu Toplantısına sunulmasının amaçlandığını söyleyen Prof. Dr. Habip ASAN, Çalıştay’da yapılacak tartışmaların önemine dikkat çekti. 

Türkiye’de mevcut durumda 178 tescilli coğrafi işaret bulunduğu bilgisini aktaran Prof. Dr. Habip ASAN, AB nezdinde ise Antep Baklavasının tescil edilerek ilan edildiğini, Aydın İnciri, Afyon Pastırması ve son olarak Malatya Kayısısı coğrafi işaret başvurularının da inceleme aşamasında olduğunu belirtti.

30 Nisan 2014 tarihli Çalıştaydan elde edilen verilerin değerlendirileceği Çalıştaya, yabancı katılımcıların yanı sıra, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, TÜBİTAK, TOBB, Ekonomi Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜRKAK temsilcileri katılım sağladı.

Fotoğraflar