Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Aksaray Üniversitesi Sınai Mülkiyet Hakları Webinarı (02.06.2020)

Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) tarafından; Aksaray Üniversitesi akademisyenlerine ve Teknoloji Transfer Ofisi personeline yönelik düzenlenen “Sınai Mülkiyet Hakları Webinarı” TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN ile Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf ŞAHİN ‘in katılımlarıyla gerçekleşti.

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, taşra teşkilatı bulunmayan TÜRKPATENT’in Ankara’da hizmet verdiğini, ancak üniversiteler başta olmak üzere, Ticaret ve Sanayi Odaları ile Kalkınma Ajanslarında Kurumun Bilgi ve Doküman Birimlerinin olduğunu belirtti.

TÜRKPATENT Bilgi ve Doküman Birimleri sayısının 174’e ulaştığını söyleyen ASAN, “Aksaray Üniversitesi’nde de en kısa sürede Bilgi ve Doküman Birimi kurmak istiyoruz. Türkiye’de sınai mülkiyet gelişimi artıyor. 2019 yılında Türkiye, uluslararası patent başvurularında, 2018’e göre yüzde 46,7’lik artışla dünyada en fazla artış sağlayan ülke oldu ve dünya genelinde 13’üncü sıraya yerleşti” dedi.

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf ŞAHİN de, kampüste Türk Patent ve Marka Kurumu’nun Bilgi ve Doküman Biriminin kurulmasını önemli bulduklarını ve bunun için gerekli olan fiziki ve beşeri katkıyı sunmaya hazır olduklarını söyledi. ASÜ’nün spor ve sağlık alanında ihtisas üniversitesi olduğunu da anımsatan Prof. ŞAHİN, patent ve faydalı model alanlarındaki gelişmelerin kendileri açısından ayrıca önemli olduğunun altını çizdi.

Açılış konuşmalarının ardından Türk Patent ve Marka Kurumu personeli tarafından patent/faydalı model tescili ve tescil sonrası işlemler konusunda seminer verildi.

Fotoğraflar