Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Kadın Buluşçularımız Seulden Ödüllerle Döndü (23.05.2014)

Türk Patent Enstitüsü’nün, 16-19 Mayıs 2014 tarihleri arasında Güney Kore’nin Seul kentinde gerçekleştirilen 7. Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarında tanıttığı 3 kadın buluşçumuz fuardan ödüllerle döndüler. 

Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) desteği ile Kore Patent Ofisi’nin ev sahipliğinde düzenlenen fuarda 22 si deniz aşırı ülkelerden olmak üzere 125 firmadan 500 buluş sergilendi. 

Türk Patent Enstitüsü desteği ile Seul’de tanıtılan üç kadın buluşçumuza ait buluşlar, hem KIWIE organizasyonu tarafından hem de diğer yabancı ofis ve derneklerden ödül ve sertifikalar aldı. 

Buluşçularımız ve aldıkları ödüller şöyle:

Aynur AŞKI - Doğal nedenlerle ölen kelebeklerin kanatlarının deri, tekstil ve ilgili diğer sektörlerde değerlendirilmesi- Altın Madalya

Buluş, doğal yollarla ölen kelebeklerin toplandıktan sonra kanatlarının, dokularının ve derilerinin ayrılarak tekstil kumaş, zemin deri, rugan, elde edilmesi. Bahsedilen malzeme; kelebek dokusu, kelebek derisi, kelebek gövdesi ve kanatlarının doğal yapısını ve doğal renklerini koruyarak ya da, nano teknoloji yöntemi ile bazı tek renk türlerini renklendirmek, kelebeklerin daha dayanıklı ve kalıcı hale gelmesini sağlayan organik veya anorganik bir malzeme içermesidir. Özelliği; toplanan ve ayrıştırılan kelebek dokularının bozulmadan taşınması ve depolanması, orijinal ölü kelebek atıklarının korunması ve tasnif edilerek işlevsel hale gelebilmesi için çeşitli işlemlerden geçmesi alt yapı zemin kumaş hazırlığı polimerlerden oluşan malzeme ile zemine dizilerek transfer edilmesi ya da serpme işlemiyle zemine yapışması, kurutulması, üzerine rugan kaplama döküm işlemi gerçekleşmesi. Kumaş zeminin sabitlenmesi, laboratuar test analizleri, model tasarımları, inovasyon, prototip imalatı, seri imalatı, ürün elde edilmesi.

Esra ÖZKAN – Denizler için yüzen düşey eksenli rüzgar türbini-Fuar Özel Ödülü ve Sertifika

Düşey Eksenli Yüzen Rüzgâr Türbini, denizler üzerindeki neredeyse sınırsız, engelsiz,kullanabilir hava akımlarını, kendi platformu üzerinde dik ekseni ile her açıdan gelen rüzgârı alarak potansiyel enerjiye çevirerek, bu enerjiyi de her türlü yaşam alanında enerji ihtiyacını karşılayabilecek potansiyelde tasarlanmıştır. Buluş, kullanıcının dilediği yere teknesiyle çekerek götürebileceği “mobil bir enerji kaynağı haline dönüşebilir” düşüncesiyle geliştirilmiştir. Üretimi modern HAWT türbinlerine kıyasla KW/Saat başına çok daha ucuz ve yüksek verimlidir.

Şadiye TEMEL – Sağlık çalışanları ve hastalar için güvenli intraket-Altın Madalya

Birden çok fonksiyona haiz güvenilir intraket de amaç, intraketlerde; damar yoluna giren kılavuz iğneyi çıkarırken, iğnenin ele batmasının ve dışarıya kan akışının engellenmesidir. Bu sayede, kan yolu ile bulaşabilecek hastalıkların, sağlık personeline, başka hastalara bulaşmaması, hastanın kanı görmemesi ve canının acıtılmaması, iş yükü ve zaman kaybının ortadan kaldırılması hedeflenmiştir. Birden çok fonksiyona haiz güvenilir intraket de damar yolu açıldıktan sonra, kanın dışarıya akışını engellemek için intraketin ortasından geçirilmiş bir silindir, bu silindirin üzerinde 3 adet delik, silindir üzerinde deliklerin yerlerinin değiştirilmesini sağlayan koldan oluşan bir musluk sistemi kullanılmıştır. İşaret parmağı kullanarak musluk çevrilir ve böylece kan akışı kesilir. 

KIWIE( Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarı), kadın buluşçuların faaliyetlerinin farkındalığının artırılmasını, kadın buluşçular arasında fikir alışverişinin desteklenerek uluslararası bir ağ oluşturulmasını, seçkin kadın buluşlarının artmasının ve yayılmasının teşvik edilmesini amaçlıyor.

Fotoğraflar