Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

"Yenilikçi Girişimler Bilginin Ticarileştirilmesi ve Teknoloji Geliştirme Bölgeleri" Semineri (10.04.2014)

İstanbul Ticaret Üniversitesi ve İktisadi Araştırmalar Vakfı işbirliği ile düzenlenen “Yenilikçi Girişimler Bilginin Ticarileştirilmesi ve Teknoloji Geliştirme Bölgeleri” semineri bugün İstanbul Ticaret Üniversitesiı Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Seminer çerçevesinde gerçekleştirilen Panele katılan Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, bilginin ticarileştirilmesi, yenilikçi ürün ve hizmetlerin rekabete karşın yasal korunmasına ilişkin bir sunum yaptı.

Prof. Dr. Habip ASAN, sunumunda; sınai mülkiyet ile ekonomi arasındaki karşılıklı ilişkiyi anlatarak, Türkiye’nin 2023 yılına ilişkin ortaya koymuş olduğu hedeflere ulaşmasında sınai mülkiyetin etkisini irdeledi. Daha güçlü bir sınai mülkiyet sistemi oluşturulması için yapılan ve yapılması gereken çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Panelde, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri yetkilileri, üniversitelerde yenilik çalışmalarını sürdüren bilim insanları, bu alanda bilgi ve destek hizmetlerini üreten yetkin kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları yöneticileri, ülkemizin girişimcilik ve yenilikçilik ekosisteminin daha da geliştirilmesi amacıyla görüş ve önerilerini aktardı.

Etkinlik kapsamında ayrıca, 2013 yılında faaliyette olan Teknoloji Geliştirme Bölgelerindeki yerleşik girişimciler nezdinde yapılan saha araştırması çalışması ile ilgili hazırlanan bilimsel raporun sonuçları da paylaşıldı. Saha araştırması, girişimcilerimizin Ar-Ge ve yenilik çalışmalarıyla ürettikleri bilginin ticarileştirilmesi sürecini analiz edebilmek, bu süreçteki sorunları tespit ederek yeniliğin gerçekleştirilmesinde etken olan unsurları belirlemek ve yenilikçi girişimlerin kendileri, rakipleri ve üniversitelerle olan ilişkilerini irdeleyebilmek amacıyla yapılmıştı. 

Fotoğraflar