Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

5. İzmir İktisat Kongresi (31.10.2013)

Kalkınma Bakanlığı tarafından düzenlenen 5. İzmir İktisat Kongresi 30 Ekim-1 Kasım 2013 tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.

Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, Kongre programı çerçevesinde ikinci gün öğleden sonra gerçekleştirilen “Yenilikçi Üretim Yapısına Geçişte Sanayileşme, Girişimcilik, Ar-Ge, Yenilik ve Ticarileştirme Politikaları” Panelinde bir konuşma yaptı.

Prof. Dr. Habip ASAN, konuşmasında ekonomi ile sınai mülkiyet arasındaki ilişkiyi ortaya koyan araştırma ve bulgulardan yararlanarak, sınai mülkiyet bağlamında yenilikçilik, girişimcilik, Ar-Ge, yeniliklerin reel ekonomiye aktarılması konularını ele aldı.

Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, 2023 vizyonunun Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından ortaya konduğunu, hedeflerin sınai mülkiyet vizyonuyla da irdelenmesi gerektiğini belirtti.

Türkiye'nin 2023 sınai mülkiyet vizyonunun en az 10 küresel marka yaratılması, dünyada Türk tasarımı imajının yerleşmesi gibi maddelerden oluştuğunu ifade eden Prof. Dr. ASAN, 2002 yılından 2012 yılına kadar her yıl patent ve faydalı model başvuruları konusunda yüzde 15'lik artış yakalandığını dile getirdi.

Marka başvurusu sıralamasında Türkiye'nin Avrupa'da birinci sırada olduğunu, sınai mülkiyet başvurularında da önemli rakamlar yakalandığını anlatan Prof. Dr. Habip ASAN, "Problem eko sistemi oluşturmak, çünkü yaratılan katma değer düşük. Bilgi üretiyoruz ama markaya dönüşmesinde sorun olabiliyor. Dolayısıyla doğru politikaların ortaya konması gerekiyor" diye konuştu.

Fikri ve Sınai Haklar Kurulu'nun çalışmalarını sürdürdüğünü, Kanun Tasarısı hazırlandığını anlatan Prof. Dr. ASAN, şöyle konuştu:

"Eko sisteme sahip olmak için TBMM Genel Kurul gündemine yakın zamanda gelecek birkaç yenilikten bahsediyoruz. Sayısal olarak dünyanın önündeyiz ama katma değer açısından istediğimiz noktada değiliz. Yeni çalışmayla incelemesiz patent sisteminin kaldırılması, yeni olmadığı anlaşılan tasarımların reddedilmesi gibi maddeleri getiriyoruz. Taklit ürünlerle mücadele konusunda da maddeler var. Teknoloji transferi platformu oluşturuyoruz. 2023 hedeflerinde inovasyon ve girişimcilik eko sistemi ile ilgili olarak fikri mülkiyet boyutunun çok iyi gittiğini söyleyebilirim."

Panelin diğer konu başlıklarını; sanayileşme, girişimcilik, Ar-Ge ve yenilik politikalarında küresel eğilimler, Türkiye’nin ekonomik kalkınmasında sanayileşmenin katkısı, yeterliliği ve geleceği, sanayinin Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerine yönelik talebi ve bu faaliyetleri yürütme, ürüne dönüştürme ve uluslararası düzeyde ticarileştirme kapasitesi, Türkiye’nin girişimcilik ekosistemi ve geliştirilme yolları oluşturdu. 

Ana teması “Küresel Yeniden Yapılanma Sürecinde Türkiye Ekonomisi” olan 5. İzmir İktisat Kongresinde, ülkemizin önümüzdeki dönem politikalarına ışık tutacak tartışmaların yapılması amaçlanıyor. 84 ülkeden 151 uluslararası katılımcının iştirak ettiği, 23’ü yurt dışından 243 konuşmacının yer aldığı Kongreye yaklaşık 3500 kişinin katılması bekleniyor. Kongre kapsamında, 34 panel düzenleniyor, 27 tanıtım standı ve 2 sergi bulunuyor. 

Fotoğraflar