Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

AB Fikri Mülkiyet Ofisleri Uyumlaştırma Programı Çerçevesinde Oluşturulan Bir Proje Daha Başarıyla Tamamlandı (14.10.2014)

Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisleri Uyumlaştırma Programı çerçevesinde, Türk Patent Enstitüsünün de içinde yer aldığı çalışma grubu tarafından yürütülen 'Nispi Ret Nedenleri Karıştırılma İhtimali (Ayırt Edici Olmayan/Zayıf Bileşenlerin Etkisi)' hakkındaki proje tamamlandı ve ortak bir uygulama belirlendi.

Avrupa Birliği fikri mülkiyet ofisleri arasındaki uygulama farklılıklarını ortadan kaldırmak amacıyla “hem kullanıcı hem ofis için netlik, hukuki kesinlik, kalite ve kullanılabilirlik sağlamak ve iletmek” hedefi doğrultusunda İç Pazar Uyumlaştırma Ofisi (OHIM) tarafından Haziran 2011’de Uyumlaştırma Programı oluşturuldu. Gerçekleştirilecek ortak çalışmayla uygulamaların uyumlaştırılması yanında hem kullanıcılar hem fikri mülkiyet ofisleri açısından belirgin fayda sağlanması amaçlandı.

İlk aşamada, Uyumlaştırma Programı kapsamında beş proje hayata geçirildi. Bu projeler Sınıflandırmanın Uyumlaştırılması, Sınıf Başlıklarının Uyumlaştırılması, Mutlak Ret Nedenleri – Şekil Markaları, Siyah-Beyaz Markaların Koruma Kapsamı ve Nispi Ret Nedenleri – Karıştırılma İhtimalidir.

Ortak uygulama ilkelerinin ve projeye ilişkin detaylı açıklamaların bulunduğu Nispi Ret Nedenleri Karıştırılma İhtimali-Ayırt Edici Olmayan/Zayıf Bileşenlerin etkisine İlişkin Ortak Uygulama Hakkında Ortak İletişim'e buradan ulaşabilirsiniz.

Fotoğraflar