Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Şimdi Düşünme Zamanı Sergisi ANKAmall Alışveriş Merkezinde Açıldı (22.05.2015)

Türk Patent Enstitüsü, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı ve Temel Eğitim Genel Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen Şimdi Düşünme Zamanı” Ortaöğretim Okulları Teknoloji ve Tasarım Dersi Öğrenci Çalışmaları Sergilerinin dokuzuncusu bugün törenle açıldı. 

Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN açılışta yaptığı konuşmada, TPE’nin birçok etkinlik düzenlediğini ama bu serginin kendisi için ülkemizin geleceği olan işleyen ve ışıldayan zihinleriyle 81 ilden gelen çocuklarımızla bir araya gelmek ve onları Ankara’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyet sebebiyle ayrı bir değer ifade ettiğini söyledi. 

Bugün burada sergilenmeye hak kazanan çalışmaların, öğrencilerimizin 2014–2015 eğitim yılında Teknoloji ve Tasarım Derslerinde ortaya koymuş oldukları çalışmalardan 81 ilimizde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kurulan komisyonlarca seçildiğinden söz eden Prof. Dr. ASAN, sergide 165 öğrenci çalışmasının sergileneceğini belirtti. 

Prof. Dr. Habip ASAN sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sevgili Öğrenciler, 

Sergimize ismini veren “Şimdi Düşünme Zamanı” sloganıyla, 9 yıldan bu yana sizleri yenilikçi düşünmeye ve düşünce ürünleri geliştirmeye çağırıyoruz. 

Hepinizin bildiği üzere, 2023 yılında Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağız. 

Ülke olarak 2023 yılı için çok önemli hedeflerimiz var. Dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer almayı, ihracatımız 500 milyar dolara, kişi başına düşen milli geliri 25 bin dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Türk Patent Enstitüsü olarak da, Cumhuriyetimizin 100. yılında 50 bin yerli patent başvurusuna ulaşma hedefimiz var. 

Bu hedeflere ulaşmak için Türkiye’nin bütün alanlarda, sorgulayan, sorunlara çözümler üreten, yenilikçi yaklaşımlar ortaya koyan, farklılaşan ve farklılaştıran bireylere ihtiyacı var. 

Önümüzdeki yıllarda bu ihtiyacı sizler ve sizin gibi yenilik üretmeye çalışan, bunun için kafa yoran insanlar karşılayacaklar. 2023 yılına geldiğimizde artık bu ülke için sizler değer üretmeye başlayacaksınız. 

Bir ülkenin gücünü belirleyen en önemli unsurların başında insan sermayesi geliyor. Biz Türkiye olarak doğal zenginliklerden çok; genç ve dinamik nüfusuyla ön plana çıkan bir ülkeyiz. Bu yüzden bizim için insan sermayesi çok daha büyük önem arz ediyor. İnsan sermayemizin kaynağını da hiç kuşkusuz sizler oluşturuyorsunuz. 

Bu nedenle Türk Patent Enstitüsü olarak, öğrencilerimizi, sınai mülkiyet hakları konusunda bilinçlendirilmesi gereken en önemli kitlelerden biri olarak görüyoruz.  

Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığımız ile gerçekleştirdiğimiz çalışmalara çok büyük önem veriyoruz. Nitekim son yıllarda gerçekten de bütün kurumlara örnek teşkil edecek bir işbirliği ve dayanışma gerçekleştiriyoruz. 

Bugün burada bulunuyor olmanız büyük önem taşıyor. Hepiniz hayatında özel bir hatıra olarak kalacaktır diye tahmin ediyorum. Ancak sizlerden, burada bulunmanızı sağlayan temel motivasyon olan yenilikçi düşünme özelliğini hiç kaybetmemenizi rica ediyorum. 

Sorgulamayı, araştırmayı ve çözüm üretmeyi hayat felsefeniz olarak belirleyin. İlerleyen yıllarda lisede ve üniversitede alacağınız teknik bilgi ve formasyonlarla birlikte, yüksek katma değer sağlayacak buluşlar ve tasarımlar üretme konusunda çok önemli birer potansiyel haline geleceğinizden kuşku duymuyorum.” 

Talim ve Terbiye Kurulu Kurul Başkan Yardımcısı Dr. Hüseyin ŞİRİN ve Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Ar-Ge ve Projeler Daire Başkanı Zeynep ÖÇGÜDER ‘de yaptıkları konuşmalarda çocukların sorgulayan fikir üreten bireyler olarak yetiştirilmesinin önemini vurgulayarak sergide yer alan çalışmaların gelecekte patente dönüşebilecek projeler olabileceğini ifade ettiler. Çocuklara icat çıkarmaktan vazgeçmemelerini öğütlediler.

Açılışın ardından sergiyi gezen TPE Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, Talim ve Terbiye Kurulu Kurul Başkan Yardımcısı Dr. Hüseyin ŞİRİN, Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Ar-Ge ve Projeler Daire Başkanı Zeynep ÖÇGÜDER ve beraberindekiler öğrencilerden çalışmaları hakkında bilgi alarak, başarılarından dolayı tebrik ettiler.

ANKAmall Alışveriş Merkezindeki Sergi 22-23 Mayıs 2015 tarihlerinde ziyaret edilebilir.

Fotoğraflar