Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Çin Patent Ofisi'nin TPE Ziyareti (10.06.2015)

Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Fikri Mülkiyet Ofisi’ni (SIPO) temsilen Komiser Yardımcısı Yang TIEJUN başkanlığındaki bir heyet ikili görüşmelerde bulunmak ve iki Ofis arasında işbirliği faaliyetlerini görüşmek üzere 10 Haziran 2015 tarihinde TPE'ye bir ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyaretin amacını, Türk Patent Enstitüsü’nün 1-4 Nisan 2015 tarihinde Pekin’de gerçekleştirdiği ziyaret sırasında imzalanan genel çerçeveli işbirliği protokolü hükümlerine dair detaylı işbirliği faaliyetlerinin görüşülmesi oluşturuyor. Bu kapsamda iki Ofis arasında patent verilerinin karşılıklı olarak değişimine dair prosedürleri öngören bir Veri Değişimi Mutabakat Muhtırası TPE Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN ve SIPO Komiser Yardımcısı YANG Tiejun tarafından imzalandı.  

Ayrıca, heyetler arası teknik görüşmelerde iki Ofis arasında Patent Takip Otoyolu (PPH) sisteminin tesis edilmesi için pilot program hakkında görüşmeler yapıldı, araştırma ve inceleme alanında kapasitelerin artırılması için karşılıklı faaliyetler üzerinde görüş oluşturulmaya çalışıldı. Bu çerçevede TPE tarafından hazırlanan Teknoloji Transfer Platformu ve online hizmetler hakkında SIPO heyetine bilgi verildi. SIPO tarafından diğer ülkelerin kullanımına da açılan Cloud Patent İnceleme Sistemi adlı yazılım incelenerek SIPO’nun diğer PPH bağlantıları hakkında bilgi alındı. Ayrıca iki Ofisin ortaklaşa eğitim programları düzenlemesi ve eğitim merkezleri arasında bir işbirliğinin tesis edilmesi konusunda mutabakat sağlandı.

Dünyanın en büyük ulusal patent ofislerinden birisi olma özelliğini taşıyan SIPO’nun, özellikle diğer büyük ulusal ofıslerle bilişim teknolojileri alanında yoğun işbirlikleri bulunmakta. 2014 yılında 928,000 patent başvurusu yapılan SIPO, bu alanda dünyanın en fazla patent başvurusu alan ulusal ülke ofisi konumunda bulunuyor.

Mevcut genel işbirliği anlaşması ve bugün imzalanan Veri Değişimi Muhtırası çerçevesinde gerçekleşecek olan bilişim alanındaki işbirliğinin, bu alandaki imkânların araştırılıp karşılıklı değerlendirilerek geliştirilmesinin TPE ve ülkemize önemli katkılarının olması bekleniyor.

Fotoğraflar