Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

10. Avrupa Buluşçu Ödülleri Paris'te Düzenlenen Törenle Verildi (11.06.2015)

Avrupa Patent Ofisi tarafından bu yıl 10’uncusu düzenlenen Avrupa Buluşçu Ödülleri Töreni 11 Haziran 2015 tarihinde Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleştirildi.

Ödül törenini Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN’ın da izlediği yarışmanın Jüri Üyeleri arasında Akdeniz Üniversitesi Ticaret Hukuku Anabilim Dalı Başkanı ve Teknoloji Transfer Merkezi Müdürü Prof.Dr. Ayşe Odman BOZTOSUN da yer aldı.

Teknolojik ve sosyal gelişime katkı sağlayan bilim adamı ve mühendislerin ödüllendirildiği törene siyaset, akademi ve ekonomi dünyasından yaklaşık 400 davetli katıldı.

Ödül sahipleri, 300'den fazla proje arasından finale kalan 15'i için internet üzerinden yapılan oylamayla belirlendi. Buna göre, "hayat boyu başarı" ödülünü İsviçre'den Andreas Manz, "sanayi" ödülünü Fransa'dan Philippe Maugars, küçük ve orta boy İşletmeler ödülünü Hollanda'dan Laura van't Veer, "araştırma" ödülünü Fransa'dan Ludwik Leibler ve "Avrupa dışı ülkeler" ödülünü ise Japonya'dan Jian Zhou kazandı.

Araştırma ödülüne layık görülen Fransız bilim adamı Leibler'in ürettiği yeni bir çeşit plastik olan "vitrimere", ısıtılarak istenilen formlara dönüştürülebiliyor. Doğadan geri dönüşümü de gerçekleştirilebilen ve devrim niteliğinde olduğu belirtilen "vitrimere"in metaller gibi kaynak yapılabilme ve karmaşık alaşımlar oluşturabilme özelliği bulunuyor.

Küçük ve orta boy işletmeler dalında ödül kazanan Hollanda'lı bilim adamı Laura van't Veer'in buluşuyla ise genetik tabanlı doku testiyle göğüs kanserinin erken teşhisinde kemoterapiye gerek kalmıyor. Hastalarda yüzde 20-30 oranında istenilmeyen etkileri giderdiği tespit edilen yöntem 40 bin kadının tedavisinde kullanıldı.

Jüri üyeleri arasında yer alan Prof.Dr. Ayşe Odman BOZTOSUN Avrupa Patent Ofisi Ekonomik ve Bilimsel Danışma Kurulu üyeliğinin yanı sıra Türk Patent Enstitüsü ve Avrupa Patent Ofisi işbirliğiyle uygulanmakta olan Üniversitelerde Sınai Mülkiyet Bilgisinin Yaygınlaştırılması Projesinin koordinatörlüğü görevini yürütüyor.

Fotoğraflar