Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

TPE - Arap Devletleri Birliği Arasında İşbirliği Görüşmeleri (11.08.2015)

Arap Devletleri Birliği Ankara Büyükelçisi Muhammed El Fatah NACİRİ başkanlığındaki bir heyet, sınai mülkiyet hakları alanında Türk Patent Enstitüsü ile işbirliği imkânlarını görüşmek amacıyla 11 Ağustos 2015 tarihinde TPE’ye bir ziyaret gerçekleştirdi. 

TPE Başkan Yardımcısı (Başkan V.) Dr. İbrahim YAŞAR tarafından kabul edilen heyet ile yapılan görüşmelerde, derin tarihi ve sosyal ilişkilerin, sınai mülkiyet alanında da genişletilebileceği konusunda mutabık kalındı. Özellikle patent araştırma ve inceleme konuları olmak üzere sınai mülkiyetin farklı alanlarında teknik kapasite artırımı, en iyi uygulamaların karşılıklı değişimi, ulusal fikri mülkiyet akademileri arasında işbirliği ve ortak uluslararası etkinliklerin düzenlenmesi konularında işbirliği yapılması değerlendirildi. Taraflar karşılıklı olarak sınai mülkiyet uygulamaları konularında kendi uygulamalarını tanıtma imkânı buldu. Ortak ilişkiler göz önüne alındığında başta Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı olmak üzere uluslararası kuruluşlarla da işbirliğinin güçlendirilebileceği ifade edildi. 

Arap Devletleri Birliği 1945 yılında kurulan, mevcut durumda 22 Arap ülkesinden üyesi bulunan bölgesel bir kuruluştur. Birliğin temel fonksiyonu Arap dünyasının politik, ekonomik, kültürel, bilimsel ve sosyal programlar aracılığıyla gelişimine katkı sağlamaktır. 

Fotoğraflar