Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

50 Milyon Belge Elektronik Ortama Aktarılıyor (12.08.2015)

Türk Patent Enstitüsü bu yıl başlattığı Enstitü arşivlerinde bulunan; marka, patent/faydalı model, tasarım ve diğer konulara ait yaklaşık 50 milyon sayfa belgenin elektronik ortama aktarılma işlemine hızla devam ediyor. 

Arşivlerin taranarak elektronik ortama aktarılması neticesinde dosyaların fiziki dolaşımının ortadan kaldırılması ve işlemlerde daha hızlı ve güvenli bir ortamın sağlanması hedefleniyor. 

Aynı zamanda süreç tamamlandığında arşivlerdeki başvuru ve sonrasına ait olan belgeler kamuoyunun hizmetine sunulmuş olacak. Böylece başvuru sahipleri ve üçüncü kişiler tarafından erişilebilir hale gelecek. 

Türk Patent Enstitüsü, kamuoyuna daha hızlı ve verimli hizmet sunabilmek amacıyla bilişim ve iletişim teknolojileri alanındaki mevcut altyapısının ve kurumsal işbirliklerinin geliştirilmesi konusunda son yıllarda gerçekleştirdiği faaliyetler neticesinde başvurulara ilişkin işlemlerin tamamının elektronik ortamda gerçekleştirilebildiği bir duruma gelmiştir. 

Nihai hedef olan Enstitünün tüm fiziki arşivlerinin elektronik ortama aktarılması, tüm taleplerin elektronik ortamda alınması ve Enstitü içerisinde birimler arası tüm işlemlerin elektronik ortamda gerçekleştirilmesiyle "kağıtsız ofis" uygulaması tam anlamıyla hayata geçirilmiş olacak.

Fotoğraflar