Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Aydın İnciri'nin AB nezdindeki Tescil Başvurusu AB Gazetesinde Yayınlandı (05.10.2015)

Aydın İnciri’nin AB nezdindeki coğrafi işaret korumasına ilişkin ilan 11 Eylül 2015 tarihli AB Gazetesinde yayımlandı. ( http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=CELEX:52015XC0911(02)&from=FR )

İlana 3 ay içerisinde itiraz gelmemesi durumunda Aydın İnciri, AB nezdinde resmen coğrafi işaret koruması elde etmiş olacak.

Ülkemizin ve yöresel değerlerimizin uluslararası markalaşmasında önemli bir araç olma potansiyeline sahip olan coğrafi işaretlerimizden biri daha Türk Patent Enstitüsü’nün de destek ve katkılarıyla AB nezdinde koruma altına alınmış olacak.

Aydın İnciri, Antep Baklavası’ndan / Gaziantep Baklavası’ndan sonra AB nezdinde koruma altına alınan ikinci coğrafi işaretimiz olacak. 

Mevcut durumda AB nezdince coğrafi işaret koruması için başvurusu yapılan ve inceleme aşamasında bulunan coğrafi işaretlerimiz ise Afyon Sucuğu, Afyon Pastırması ve Malatya Kayısısı. 

Ülkemiz yöresel ürün ve değerler açısından oldukça zengindir. Bu zenginliğin uluslararası markalarla değere dönüştürülmesinin öncelikle yöresel daha sonra ulusal ekonomik kalkınmamıza önemli katkıları olacaktır.

Ülkemizde ulusal coğrafi işaret başvurularına ilişkin işlemleri yürütmekte olan Türk Patent Enstitüsü, AB nezdinde coğrafi işaret koruması başvurusunda bulunmak isteyen kurum ve kuruluşlarımıza rehberlik ve danışmanlık anlamında gereken desteği vermeye her zaman hazırdır.

Türk Patent Enstitüsü ülkemizde coğrafi işaret tescilini yaygınlaştırmak için ilgililer nezdinde gerekli bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetlerini gerçekleştirmenin yanı sıra coğrafi işaret alımını kolaylaştırmak için mevzuatımızın ulusal ve uluslararası değişen koşullara ve ihtiyaçlara uygun bir şekilde güncellenmesi ve geliştirilmesi konusundaki çalışmalarını da sürdürmektedir.

Fotoğraflar