Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Hezarfen' Teknoloji ve Tasarım Geliştirme Projesi, İstanbul'da, Deri Sektörüne Yönelik Başlatıldı (16.10.2015)

Türk Patent Enstitüsü tarafından KOBİ’lere yönelik olarak geliştirilen ’Hezarfen' Teknoloji ve Tasarım Geliştirme Projesi 16 Ekim 2015 tarihinde gerçekleştirilen açılış töreniyle İstanbul’da, Deri Sektörüne yönelik başlatıldı.

Açılışta konuşan Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan devrim ile birlikte bilginin ulusal ve uluslararası alanlarda yaratılması, işlenmesi ve iletilmesinin hızlandığını ve fikri mülkiyetin önemli hale geldiğini ifade etti.

Fikri mülkiyetin stratejik kullanımının, işletmelerin pazar değerini ve karlılığını artırdığını, Ar-Ge, Ür-Ge, pazarlama, finansman, yeni pazarlar ve teknolojilere ulaşma konularında yardımcı olduğunu belirten Prof. ASAN, başarılı olmak isteyen işletmelerin fikri mülkiyet portföylerini çok iyi oluşturması ve yönetmesi gerektiğine dikkat çekti.

Tüm ülkelerin, ekonomilerinin büyümesinde KOBİ’leri önemli bir motor olarak gördüğünü söyleyen Prof. ASAN, “KOBİ’lerin rekabet edebilirlikleri günümüzde artık, kalite ve fiyatlandırma politikalarına bağlı olduğu kadar işletmelerin inovasyon yeteneklerine de bağlıdır. KOBİ’ler yeni fikir üretmede, geliştirmede ve adaptasyonda büyük işletmelere kıyasla daha esnektir ve daha hızlı inovasyon yapabilmektedir “ dedi.

KOBİ’lerin sahip oldukları fikri hakların neler olduğunu ve bu varlıkları nasıl yöneteceklerini bilmelerinin öneminden söz eden Prof. ASAN, TPE’nin, bu hedef doğrultusunda KOBİ’lerin rekabet güçlerini ve inovasyon kapasitelerini artırmak, sınai mülkiyet haklarının etkin kullanımını sağlamak amacıyla 2007 yılında Ankara OSTİM Organize Sanayi Bölgesi’nde Hezarfen Projesi’nin ilk uygulamasını gerçekleştirdiğini anlattı.

Projenin birçok ilde hayata geçirildiği bilgisini aktaran Prof. ASAN, Hezarfen Projesinin uygulanması esnasında elde edilen saha deneyimleriyle her yıl projenin geliştirildiğini ve KOBİ’lere yeni hizmetler sunulmaya başlandığını belirterek, 2007-2014 yıllarında gerçekleştirilen uygulamalar sonucunda birçok başarı hikayesi elde edildiğine dikkat çekti.

Prof. Dr. Habip ASAN, köklü bir tarihsel geçmişe sahip olan deri ve deri sanayinin son yıllarda ülkemizde öneminin giderek artmasından dolayı projenin İstanbul’da deri sektörüne yönelik uygulanmasına karar verildiğini söyleyerek proje hakkında bilgiler aktardı. “Hezarfen Projesi Türk Patent Enstitüsü, KOSGEB, İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİD), ve İstanbul Sanayi Odası işbirliğinde Kasım 2015-Ocak 2016 aylarında üç ay boyunca uygulanacaktır. Proje çerçevesinde deri ve deri mamülleri sektöründe faaliyet gösteren 10 firma 10 tasarımcı ile eşleştirilecek ve ücretsiz tasarım danışmanlığı ile KOBİ’lerin ihtiyaçlarına yönelik ürünler tasarlanacaktır. Ayrıca, patent, marka ve tasarım alanında eğitimler düzenlenecektir “ dedi

Prof. Dr. Habip ASAN ayrıca sınai mülkiyet başvurularına ilişkin istatistiki bilgileri paylaştı.

Açılışa katılan, İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa ŞENOCAK,  İstanbul Sanayi Odası Genel Sekreteri Melek US, KOSGEB Başkan Yardımcısı Yusuf KESKİN de yaptıkları konuşmalarda projenin önemini dile getirdiler.

Açılış programı çerçevesinde, projenin uygulanmasına yönelik hazırlanan işbirliği protokolünün imzalanmasının ardından, İstanbul’da en fazla patent, faydalı model, marka ve endüstriyel tasarım başvurusu yapan firmalar ödüllendirildi.