Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

TPE ve Sırbistan Patent Ofisi Arasında İşbirliği Protokolü (16.11.2015)

Sırbistan Ofisi’nin 95. Kuruluş yıldönümü münasebetiyle 16 Kasım 2015 tarihinde Sırbistan’da düzenlenen Konferans kapsamında Belgrad’da bulunan TPE Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN ile Sırbistan Fikri Mülkiyet Ofisi Başkanı Nevenka NOVAKOVİC bir Mutabakat Zaptı imzaladı.

Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, Sırbistan'ın Türkiye ile işbirliği yapma isteğinin mutabakatın prosedürlerini hızlandırdığını ve bu sayede çok kısa bir sürede imza aşamasına gelindiğini söyledi.

Bir eylem planı hazırlayacaklarını ve başta eğitim olmak üzere farklı alanlarda çalışmalar yapacaklarını belirten Prof. ASAN, "Sırbistan, Balkanlarda işbirliği mutabakatı imzaladığımız ilk ülke. Bosna Hersek ile imza aşamasındayız. En kısa zamanda Hırvatistan, Arnavutluk, Kosova ve Makedonya ile mutabakat imzalayacağız" dedi.

TPE ile Sırbistan Fikri Mülkiyet Ofisi arasında teknik alanlarda işbirliğini geliştirmeyi amaçlayan mutabakatın imza törenine Türkiye'nin Belgrad Büyükelçisi Mehmet Kemal BOZAY da katıldı.

İşbirliği kapsamında iki Ofis arasında en iyi uygulama paylaşımları, uluslararası anlaşmalar ve yasal düzenlemeler konusunda bilgi aktarımı yapılması öngörüldü.

Konferansa ülkemizin yanı sıra 24 farklı ülkeden temsilciler, İç Pazar Uyum Ofisi (OHIM) Başkanı ve Avrupa Patent Ofisi’nden üst düzey temsilciler katılım sağladı.

 

Fotoğraflar