Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

TPE Bilgi Doküman Birimleri Personeline Yönelik Sınai Mülkiyet Hakları Eğitim Semineri (15.12.2015)

Türk Patent Enstitüsü, 14-15 Aralık 2015 tarihleri arasında, üniversitelerde, teknoparklarda, kalkınma ajanslarında ve sanayi/ticaret odalarında bulunan TPE Bilgi Doküman Birimleri personeline yönelik bir eğitim semineri düzenledi. 

Seminerde kısa bir konuşma yapan TPE Başkanı Prof.Dr. Habip ASAN, Türk Patent Enstitüsü faaliyetleri hakkında bilgiler aktardı ve bilgi doküman birimlerinin sınai mülkiyet haklarının toplumun tüm katmanlarına yönelik farkındalığın artırılması çalışmalarındaki önemine değindi. Prof. Dr. ASAN, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sınai mülkiyet haklarının tesciline ilişkin faaliyetleri yürüten bir kurum olarak Enstitümüzün merkezi Ankara olduğundan ve taşra teşkilatı olmaması sebebiyle, teknoparklar, üniversiteler, kalkınma ajansları ve sanayi/ticaret odalarında açmış olduğumuz TPE bilgi doküman birimleri sınai mülkiyet alanında ortaya koyacakları faaliyetlerle bir nevii Türk Patent Enstitüsü adına elçilik görevi yapmaktadır.” 

“TPE Bilgi doküman birimi sayısı bugün itibariyle 52’si üniversitelerimiz bünyesinde olmak üzere 92 adede çıkmıştır. Özellikle son on yılda bu alanda önemli mesafe kat edilmiştir. TPE olarak 2004 yılından bu yana belirli periyotlarda düzenlediğimiz eğitimlerle buradaki temsilcilerin ve çalışanların sınai mülkiyet bilgisini artırmayı amaçlıyoruz.”

2 günlük eğitimin içeriğinden de söz eden Prof.Dr. Habip ASAN, eğitime katılan birimlerin temsilcilerinin bulundukları bölgelerde sınai mülkiyet farkındalığı yaratma konusunda üzerlerine önemli görevler düştüğünü, eğitimin sınai mülkiyet bilgi ve becerilerini artırmaları yönünden büyük önem taşıdığını belirtti. Katılımcılara, gerek birbirleriyle gerek Türk Patent Enstitüsüyle sürekli bir iletişim halinde olmaları konusunda telkinlerde bulundu.

Seminerin sonunda, katılımcıların öneri ve görüşlerine yönelik kısa bir değerlendirme yapılarak, sertifikaları verildi.

Fotoğraflar