Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Marka ve Patent Hukuku ile ilgili Güncel Gelişmeler Semineri (22.01.2016)

Türk Patent Enstitüsü, Marka ve Patent Uzmanları Derneği (MAPADER) ve Uluslararası Fikri Mülkiyet Hakları Koruma Derneği (AIPPI Türkiye) işbirliğiyle organize edilen “Marka ve Patent Hukuku ile ilgili Güncel Gelişmeler Semineri” TPE’de gerçekleştirildi.

Seminerin açılışında konuşan TPE Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, 2015 yılının sınai mülkiyet faaliyetleri açısından olsun başvuru sayıları açısından olsun oldukça başarılı bir yıl olduğunu, bugünlerde Enstitü birimleri ile yapılan değerlendirme toplantılarında da bunun ortaya koyulduğunu ifade etti.

Bugüne kadar çoğunlukla KHK’lar çerçevesinde yürütülen sınai mülkiyet tescil süreçlerinin tek bir çatı altında toparlanmasıyla oluşturulan Patent Kanunu’nun 64. Hükümet Eylem Planının 2016 yılı ilk 6 ayında gerçekleştirilecek eylemleri arasında bulunduğunu söyleyen Prof. ASAN, çalışmaların devam ettiğini aktardı. Hazırlanan yasa taslağının sına mülkiyete yönelik düzenlemelerin yanı sıra Türk Patent Enstitüsü’nün kurumsal yapısına ilişkin değişiklikler de içerdiğini söyledi.

Prof. Dr. ASAN, üyeleri TPE uzman ve uzman yardımcılarından oluşan MAPADER’in kuruluş amaçlarından olan sınai mülkiyet konusunda gerçekleştirilecek eğitim faaliyetlerinin, alana değerli katkılarının olacağını belirtti.

Prof ASAN, sınai mülkiyet eğitimi hakkındaki gelişmelere dikkat çekerek, TPE, WIPO işbirliğinde yürütülen Bilkent Üniversitesi’nde 2016-2017 döneminde Fikri Mülkiyet Yüksek Lisans Programı açılması konusundaki çalışmaların tamamlandığı, son aşamaya gelindiği, çok yakın bir tarihte öğrenci kayıtlarının alınmaya başlanacağı bilgisini aktardı. TPE bünyesinde uluslararası kuruluşlarla yürütülen eğitim programlarına da devam edileceğini belirtti.

Türk Patent Enstitüsü’nün WIPO nezdinde ISEA otoritesi (uluslararası araştırma otoritesi) olması için başlatılmış olan süreçten söz eden Prof. ASAN, geçtiğimiz günlerde katılım sağladığı Münih’te gerçekleştirilen EPO İdari Konsey Toplantısında konunun dile getirildiğini ve üye ülkelerden destek istendiğini ve herhangi bir direniş olmadığını anlattı.

Prof. Dr. Habip ASAN, patent başvurularının araştırma ve inceleme raporlarının Türk Patent Enstitüsü bünyesinde gerçekleştirilmesinin yanı sıra bazı ülke ofislerine araştırma ve inceleme raporu hazırlanması yönünde hizmet sunulmasını içeren bu hedef doğrultusunda özellikle Patent Dairesi çerçevesinde çalışmalara hız verildiğini belirtti.  

Prof. Dr. Habip ASAN, sınai mülkiyet alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarına TPE’nin desteğini her zaman olduğu gibi sürdüreceğini vurguladı.

Fotoğraflar