Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Prof. Dr. Habip ASAN, ABD Patent ve Marka Ofisi (USPTO) Başkanı Michelle K. LEE ile Görüştü (26.05.2016)

TPE Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Patent ve Marka Ofisi (USPTO) Direktörü Michelle K. LEE, 25 Mayıs 2016 tarihinde bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede, Prof. Dr. ASAN, öncelikle 18 Mayıs 2016 tarihinde Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) da yapılan Patent İşbirliği Antlaşması (PCT) çalışma grubu toplantısında, TPE’nin Uluslararası Araştırma ve İnceleme Otoritesi olması yönünde yapılan değerlendirmelere verdikleri büyük destek için Michelle K. LEE’ye teşekkürlerini iletti.

Prof. ASAN, kendilerini ofislerinde ziyaret etmeyi planladığını ancak mevzuat çalışmaları nedeniyle ertelemek zorunda kaldığını ifade ederek, en kısa sürede bu ziyareti gerçekleştirme niyetinde olduğunu ve bu vesileyle çeşitli alanlarda işbirliği yürütmek istediğini belirtti. 

Öncelikle (ABD) Patent ve Marka Ofisi’nin tecrübelerinden istifade ile uzmanların eğitimine önem verildiğinin belirtildiği görüşme sonunda, 3-11 Ekim 2016 tarihinde yapılacak WIPO Genel Kurul Toplantıları esnasında bir araya gelinerek başta uzman eğitimi olmak üzere ikili işbirliğinde bulunulması konusunda mutabık kalındı.

ABD Patent ve Marka Ofisi Başkanı Michelle K. LEE, 12.000 den fazla çalışanı olan ve 3 milyar dolar yıllık bütçeye sahip kurumun ilk kadın başkanı ve ABD Başkanının fikri mülkiyet konularında danışmanı olarak hizmet veriyor.

Fotoğraflar