Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarına 3 Buluşçumuzla Katılıyoruz (01.06.2016)

Türk Patent Enstitüsü, 16–19 Haziran 2016 tarihleri arasında Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) desteği ile Güney Kore’nin Seul kentinde gerçekleştirilecek olan 2016 Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarına, 3 buluşçumuzla katılım sağlıyor.

Fuar, kadın buluşçuların buluşlarının tanıtılmasını, bilgi ve tecrübelerin paylaşılmasını, uygun iş fırsatlarının yaratılmasını, ekonomik faaliyetlerin fikri mülkiyet hakları ile güvence altına alınarak geliştirilmesini ve kadın buluşçuların desteklerle teşvik edilmesini amaçlıyor. Ayrıca fuar programı çerçevesinde seminer, forum, çalıştay gibi çeşitli etkinlikler düzenleniyor. 

Fuarda bu yıl tanıtılacak kadın buluşçularımız ve buluşları şöyle: 

Prof. Dr. Tuğba TUNALI AKBAY “Anne sütündeki zararlı maddeleri uzaklaştıran filtre”      Bu buluş, anne sütüne geçen ve bebeğin sağlığını tehdit eden her türlü gıda katkı maddesi, tütün ve tütün ürünlerinden kaynaklanan zararlı kimyasallar, aflatoksinler, alkol, ilaçlar ve tarım ilaçları ile bunların yıkım ürünlerini süzebilen filtreler ile ilgilidir. Anne sağdığı sütünü spesifik filtreden geçirip bebek için zararlı maddelerin filtrede tutunmasını sağlayacaktır. Böylece istenmeyen zararlı madde sütten uzaklaştırmış olacak ve bebek sağlıklı beslenecektir. 

Şebnem ÖZEN “Kozmetik alanında kullanılan hücre yenileyici su ve elde etme yöntemi” Buluş, kozmetik sektörü ile ilgilidir. Tüm kozmetik ürünlerinde su yerine kullanılabilmektedir. Buluşun yenileyici karakteristiği dahil edildiği her formülün performansını en üst düzeye çıkarmaktadır. Buluş, doğası gereği distile su üzerine kurulu her türlü kozmetik üründe yer alabilmektedir. 

Yağmur SÜRMELİ & Yaprak SÜRMELİ “Evde beslenen kedi veya köpeklerin ayak ve tuvalet sonrası temizliği cihazı” Bu buluş, evde beslenen kedi veya köpeklerin ayak ve tuvalet sonrası temizliği cihazıdır. Özelliği, dış gövde şarj ünitesi, motor, temiz su kabı, temiz su pompası, dolum tapası, temiz su borusu, dikey fırça, yatay fırça, iç gövde, pülverizasyon başlıkları, tuvalet sonrası temizliği aparatı, açma ve kapama düğmesi, şarjlı pil ünitesi, aktarım dişlisi, pülverizasyon çemberi ve pülverizasyon çemberindeki pülverizasyon başlıkları için temiz su borularından oluşmasıdır.

Türk Patent Enstitüsü’nün hem yerli buluşçularımıza hem de kadın buluşçularımıza ve buluşlarına destek olmak, onlara uluslararası tanıtım ve pazarlama imkânı sağlamak amacıyla 4 yıldır katılım sağladığı fuarda geçtiğimiz yıl buluşçularımızdan Yeşim Yaprak UYSAL’ın “Bir pişirme yöntemi ve yöntemi gerçekleştiren pişirme sistemi” buluşu fuarın en büyük ödülünü kazanmıştı.  Diğer buluşçularımızdan Ayşe DUMAN'ın “Doğumu kolaylaştıran doğum sandalyesi” buluşu kendi kategorisine Altın, Esma ŞEN'in “Hasta Yıkama Sistemi” buluşu ise Gümüş Madalya ile ödüllendirilmişti.

BROŞÜR ENG

Fotoğraflar