Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

WIPO 2016 Genel Kurulunda Türkiye Coğrafi İşaretler Sergisi (04.10.2016)

3-11 Ekim tarihleri arasında Cenevre'de gerçekleştirilen WIPO Genel Kurulu çalışmaları kapsamında düzenlenen geleneksel değerlerimizin yer aldığı Türkiye Coğrafi İşaretler Sergisi açıldı.

Serginin açılışı TPE Başkanı Prof. Habip ASAN, WIPO Genel Direktörü Francis GURRY ve Dünya Ticaret Örgütü Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Haluk ILICAK tarafından gerçekleştirildi. 

Açılışın ardından TPE Başkanı Prof. Habip ASAN, WIPO Genel Direktörü Francis GURRY, Büyükelçi Haluk ILICAK sergiyi gezdi. 

TPE ile Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğinde gerçekleştirilen WIPO binasındaki sergi 4-5 Ekim tarihleri arasında açık olacak. 

Sergide, Avrupa Birliği nezdinde de tescilli olan Antep Baklavası ile Aydın İncirinin yanı sıra Gemlik Zeytini, Giresun Tombul Fındığı, Malatya Kayısısı, Mersin Cezeryesi, Safranbolu Lokumu, Afyon Mermeri, Antep Kutnu Kumaşı, Antep Sedef El İşlemeciliği, Devrek Bastonu, Eskişehir Lületaşı, İznik Çinisi, Oltu Taşı, Görece Nazar Boncuğu, Gönen İğne Oyası, Erzincan Bakır İşlemeciliği, Kütahya Çinisi, Hereke Halısı, Mardin Taşı ile Trabzon Telkâriye ve Hasırı coğrafi işaretleri yer alıyor.  

Birleşmiş Milletler üyesi 189 ülkenin büyükelçileri ile fikri ve sınai mülkiyet ofis başkanlarının yanı sıra yaklaşık 600 kişinin ziyaret etmesinin beklendiği sergi vesilesiyle ülkemizin doğal ve beşeri zenginlikleriyle şekillenmiş coğrafi işaretli ürünlerimizin tanınması hedefleniyor.  

Sergi Broşürü