Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, Ebediyete İntikal Edişinin 78. Yılında Törenle Anıldı (10.11.2016)

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikal edişinin 78. Yılında TPE Konferans Salonunda gerçekleştirilen törenle anıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende TPE Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN günün anlam ve önemini ifade eden bir konuşma yaptı.

Prof. Dr. Habip ASAN, her 10 Kasım’da Atatürk’ün şahsında temayüz eden mücadele ruhu, bu ruhla birleşen ve özdeşleşen bir milletin, Türk Milletinin varoluş mücadelesini hatırladığımızı ve gündeme getirdiğimizi söyledi.

İnsan hafızasının unutkanlık gibi bir eksikliği olduğunu ve bu eksikliği gerek beşeri gerekse toplumsal hafızamızda kalıcı olarak durması gereken kavramları ve değerleri daha fazla hatırlayarak ve daha fazla gündeme taşıyarak giderebildiğimizi ifade eden Prof. ASAN, 10 Kasım’ın asıl öneminin de Atatürk’ün mirasının milli mücadele ruhunun gelecek nesillere aktarılmasında ortaya çıktığını belirtti.

Prof. Dr. Habip ASAN, sözlerini şöyle sürdürdü:

“20. yüzyılın başında tarih sahnesine çıkan ve Türk Milletinin tarihini tersine çeviren bir ismi, bir şahsiyeti konuşuyoruz. Bu itibarla Mustafa Kemal Atatürk’ün rolünü ve misyonunu tarihi süreç içerisinde değerlendirmemizin daha anlamlı olacağını düşünüyorum. Bizim açımızdan tarihi sürekliliği, isimlerden, yönetim biçimlerinden, devletlerden bağımsız olarak Türk Milletinin varlığı ve sürekliliği üzerine oturan bir anlayışı ve bir bilinci ifade etmektedir. Bu anlamda Sultan Alparslan’ın Fatih Sultan Mehmet’in ve Mustafa Kemal Atatürk’ün aynı kaynaktan fışkıran bir tarihin yüklediği ağır sorumluğa talip olan, Türk Milletinin büyük isimleri, büyük değerleri olarak görüyoruz. Atatürk’ün liderliğinde ayağa kalkan ve zaferden zafere koşan milletimiz yıllar sonra torunlarının yani Türkiye Cumhuriyetinin bugünkü ve gelecekteki sahiplerinin elde edecekleri başarıları bilme imkanına sahip değillerdi. Bugünden düne, geçmişe bakma imkanına sahip olan bizler, elde ettiğimiz her büyük başarının temelinde, o an ortaya koyduğumuz emeğin çok ötesinde bir tarihi bilginin ve arka planın olduğunu bilmek durumundayız. İstiklal Savaşımız, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, kahraman Türk Milleti tarafından toplumsal belleğimize kazınmış çok önemli hadiselerden biridir. Bu toplumsal bellek zamanı geldiğinde ve ihtiyaç duyulduğunda gerçekten de çok güçlü bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Bunu en net biçimde 15 Temmuz darbe girişimi sırasında gördük.”

Bütün olup bitenler yeniden düşünüldüğünde, Türk milletini millet yapan değerlerin ne kadar güçlü ve sağlam olduğunun görüldüğünü anlatan Prof. Dr. ASAN, Atatürk’ün bu değerin ve gücün farkında olarak Türk Milletine güvendiğini, başarılı olduğunu ve Türkiye’nin kazandığını söyledi.

Sahip olduğumuz değerlerin farkına genellikle onları kaybettiğimizde ya da kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığımızda vardığımıza dikkat çeken Prof. Dr.  ASAN, tehditler karşısında Türk milletinin birer ferdi olarak ortak paydalarda birleşerek, daha fazla birbirimize kenetlenerek durmamız gerektiğini vurguladı. Atatürk’ün bize emanet ettiği Cumhuriyetimizin bu ortak paydaların en önemlilerinden biri olduğunu söyledi.

Prof. Dr. ASAN sözlerini “Bize bu toprakları ve Cumhuriyeti emanet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve Cumhuriyetimizin kurucu kadrolarına, aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” diyerek tamamladı.

Prof. Dr. Habip ASAN’ın konuşmasının ardından Atatürk’ün hayatından kesitlerin yer aldığı kısa film gösterimi yapıldı.

Fotoğraflar