Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Buluşçularımız Cenevre'den 2 Altın, 1 Gümüş Madalya ile Döndü (03.04.2017)

Türk Patent ve Marka Kurumu'nun, 29 Mart - 2  Nisan 2017 tarihleri arasında İsviçre’nin Cenevre şehrinde düzenlenen  45. Cenevre Uluslararası Buluşlar Fuarında tanıttığı yerli buluşçularımız 2 Altın 1 Gümüş  Madalya kazandı.

Buluşçularımızdan İlter DENİZOĞLU "Altın" ve İran İslam Cumhuriyeti Gulian Üniversitesi Medikal Bilim Özel Ödülü ile Çin Delegasyonu Özel Ödülü;
Gül Bahar BAŞIM, Sabri Orçun ORHAN, Zeynep ÖZDEMİR, Özkan BEBEK "Altın" ve Romanya Bilimsel Araştırma ve İnovasyon Bakanlığı Özel Ödülü;
Ezgi YELEKOĞLU & Altuğ TOPRAK "Gümüş" ve Çin Delegasyonu Özel Ödülü kazandı.

Fuarda Türk Patent ve Marka Kurumu standında tanıtılan buluşlar ve buluşçularımız ziyaretçiler tarafından ilgiyle karşılandı.

Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) himayesinde düzenlenen fuarda 45 ülkeden 700’den fazla katılımcının çeşitli alanlarda 1000 civarında buluşu tanıtıldı.

Türk Patent ve Marka Kurumu’nun standında bu yıl tanıtılan buluşçularımız ve buluşları şöyle: 

Buluşçu: İLTER DENİZOĞLU

Buluş: Bir sesaçar aparatı

Bu buluş, hem nefes üfleme hem de nefes alma terapilerinin gerçekleştirilmesini ve kullanıcının ses tellerinin nemlendirilmesini ve tedavi edilmesini sağlayan bir ses açar aparatı ile ilgilidir. Buluşun amacı, ses eğitimi yapılması, ses tellerinin nemlendirilmesi ve inhalasyon ve sprey aparatı olarak kullanılması gibi birçok özelliği bir arada sağlayan (all-in-one) bir ses açar aparatı gerçekleştirmektir. Buluş konusu ses açar aparatı, özel tasarımı sayesinde inhalasyon sırasında kullanıcının boğazına sıvı kaçmasını engellemektedir. 

Buluşçu: GÜL BAHAR BAŞIM & SABRİ ORÇUN ORHAN & ÖZKAN BEBEK & ZEYNEP ÖZDEMİR

Buluş: Çok boyutlu objelerin yüzeylerinin kimyasal ve mekanik nano desenleme yöntemi ile işlenmesi yöntemi ve bu yöntemin gerçekleştirilmesinde kullanılan robotik kol yapılanması.

Buluş, işlenecek parçanın, tutucu altlığı, tutucu yatağı ve tutucu başlığını içeren tutucuya tutturulması; bahsedilen, işlenecek parçanın, üzerinde pedler bulunan ped cihazı üzerinde, işlenecek yüzeyinin şekline ve konumuna göre konumlandırılması; işlenecek parçanın, 6 serbestlik dereceli endüstriyel seri kinematik konfigürasyonlu endüstriyel robot kol vasıtasıyla, ped üstüne, ped ile işlenecek parça arasında bir temas yüzeyi oluşacak şekilde bastırılması; bahsedilen temas yüzeyinde oluşan kuvvetin, kuvvet-tork sensörü tarafından ölçülmesi; tutucunun, belirlenen kuvvet değerlerinde tekrar konumlandırılması; ped cihazı üzerindeki pedlerin, ped cihazı içerisinde bulunan motorlar vasıtasıyla, daha önceden belirlenen sabit bir hızda döndürülmesi, işlenecek parça üzerine, ped cihazının üzerindeki ped mekanizması içerisindeki kanal sistemi vasıtasıyla kimyasal beslemesi yapılması işlem adımlarını içeren, özellikle resistansların yüzeylerini düzlemlemeyi ve cilalamayı sağlayan kimyasal mekanik cilalama yöntemidir.

Buluşçu: EZGİ YELEKOĞLU & ALTUĞ TOPRAK

Buluş: Çoklu zeka geliştirmeye yardımcı düzenek

Birden fazla algılama yaratma ve çoklu zekâyı geliştirmeye yönelik olarak; renk çarkı ile rengini belirleyen ilk oyuncunun kendi renginden seçtiği yaylardan herhangi birini renkli delik çerçeveleri ile belirlenmiş kendi rengine uygun deliklerin birinden başlayarak herhangi bir deliğe sabitlemesi. Takiben diğer oyuncuların da kendi rengindeki yaylardan birini bir önceki oyuncunun yerleştirdiği yayın altından veya üzerinden başka bir yaya değdirmeden geçirmesi, böylece elindeki yayları ilk bitiren veya yapılacak hamle kalmadığında en az yayı olan kişinin kazanacağı prensibine dayanan ve çoklu oyuncunun oynamasına olanak veren oyunda kullanılmak üzere tasarlanan bir buluştur. Üst hazne, alt hazne, farklı renklerde ve farklı boyutlarda olmak üzere yaylar, yayların konumlandırılmasına yönelik delikler, oyuncuların renk belirlemesi amacına yönelik renk çarkı, mafsal, kilit sistemi, yayları muhafaza etmeye yönelik Sınır Bölmesi, alan sınırlama ve şekillendirme amacına yönelik Oyun Düzlemi Sınırlayıcıları, Mafsal Yuvası ile Renkli Delik Çerçeveleri bütünlüğünden oluşmaktadır.

BROŞÜR