Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

WIPO 2017 Genel Kurulu Çalışmaları (03.10.2017)

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN başkanlığındaki bir heyet Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) 2017 Genel Kurulu çalışmalarına katılmak üzere Cenevre’ye gitti.

Genel Kurul’un ilk gün gerçekleştirilen toplantısında Prof. Dr. Habip ASAN, 191 ülke temsilcisine hitaben bir konuşma yaptı.

Prof. ASAN konuşmasında, ülkemizde bu yıl başında yürürlüğe giren Sınai Mülkiyet Kanunu, geçtiğimiz dönemde ülkemizde sınai mülkiyet başvurularına dair veriler ile 2017 yılında ilk mezunlarını veren ve WIPO ile Ankara Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen Fikri Mülkiyet Hukuku Yüksek Lisans Programı gibi önemli gelişmeler konusunda bilgi verdi.

Diğer yandan Prof. ASAN konuşmasında, WIPO’nun önümüzdeki dönemde açmayı planladığı Harici Ofisleri (External Offices) konusunda ülkemizin adaylığını bir kez daha dile getirerek, fikri ve sınai mülkiyet hakları alanındaki hukuki ve idari yetkinliğimize vurgu yapmış, ayrıca ülkemizde açılacak bir Harici Ofisin, Birleşmiş Milletler öncülüğünde Gebze’de kurulması planlanan Uluslararası Teknoloji Bankası ile birlikte, bu alanda önemli bir sinerji yaratma potansiyeline sahip olduğunu ifade etmiştir.   

WIPO Genel Kurul çalışmaları, WIPO’nun görev alanındaki farklı konuların görüşüldüğü toplantı ve görüşmelerle devam edecek olup, Prof. ASAN Başkanlığındaki heyet, eşzamanlı olarak çeşitli Sınai Mülkiyet Ofisleri ile de ikili görüşmeler gerçekleştirecek.  

Fotoğraflar