Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Patent Vekilleri İstişare Toplantısı Gerçekleşti (27.10.2017)

Ülkemiz sınai mülkiyet sisteminin önemli paydaşlarından olan vekillerin patent ve faydalı model alanında, buluş sahipleri veya başvuru sahipleri ile doğrudan temas ettiği dikkate alınarak buluşların sınai mülkiyet hakkına dönüştürülmesi noktasında yürütülecek çalışmalarda önemli bir katkı sağlamaktadır.

Bu çerçevede düzenlenen toplantıda, ülkemizin patent performansının artırılması amacıyla yürütülecek çalışmalar hakkında görüş ve öneriler ile Ağustos ayında gerçekleştirilen toplantı sonrasındaki gelişmeler paylaşıldı. 

TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN toplantıda yaptığı konuşmada, "10 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu, ülkemiz sınai mülkiyet sisteminin ilerlemesinde ve sınai mülkiyet araçlarının teknolojik ve ekonomik gelişmeye katkısının artırılmasında önemli kilometre taşlarından biridir." dedi.

Prof. ASAN kanunun ardından sırası ile yürürlüğe giren; “Sınai Mülkiyet Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmelik”; “Türk Patent ve Marka Kurumu Patent Vekilleri ve Marka Vekilleri Meslek Kuralları ve Disiplin Yönetmeliği”; ve “Çalışan Buluşlarına, Yükseköğretim Kurumlarında Gerçekleştirilen Buluşlara ve Kamu Destekli Projelerde Ortaya Çıkan Buluşlara Dair Yönetmelik”ler hakkında bilgi vererek; “Sınai Mülkiyet Akademisi” ile ilgili yönetmeliğinde yakında yayımlanacağını ifade etti.

Prof. ASAN; 2016 ve 2017 yılı ilk 9 aylık dönemlere ait patent ve faydalı model istatistik verilerini de açıkladı.

TÜRKPATENT’in 6 Ekim 2016 tarihinde WIPO tarafından PCT Otoritesi olarak atanarak, 8 Mart 2017 tarihi itibariyle faaliyete başladığını belirten Prof. ASAN; ‘Bakanlığımız 2017 yılı ikinci 6 aylık dönemi için sınai mülkiyetle ilgili önemli hedefler ortaya konmuştur. Bu kapsamda özellikle ülkemizin patent performansının artırılması noktasında sağlıklı ve kalıcı tedbirleri içeren çalışmalar yürütülmesi planlanmaktadır.’ dedi.

TÜRKPATENT Kurumu 1 Nolu Toplantı Salonunda gerçekleşen ve canlı olarak yayınlanan ‘Patent Vekilleri İstişare Toplantısı’ soru-cevap bölümünün ardından sona erdi. 

Fotoğraflar