Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, Ebediyete İntikal Edişinin 79. Yılında Törenle Anıldı (10.11.2017)

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikal edişinin 79. Yılında Türk Patent ve Marka Kurumu Konferans Salonunda gerçekleştirilen törenle anıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende, Atatürk’ün hayatından kesitlerin yer aldığı kısa filmin izlenmesinin ardından, Kurum Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, günün anlam ve önemini ifade eden bir konuşma yaptı.

Prof. Dr. Habip ASAN, tarihimizdeki iki önemli olayın yıldönümlerinin birbirine yakın olmasının, 29 Ekim’deki Cumhuriyet Bayramı coşkusundan kısa bir süre sonra 10 Kasım hüznünü yaşadığımız bir zaman dilimini ortaya çıkardığını ifade etti.

Prof. ASAN, bir insanın hayatında iniş ve çıkış zamanları olduğu gibi devletlerin tarihinde de iniş ve çıkışların olduğunu, hiçbir milletin tarihinin sadece başarılar, zaferler, sevinçler tarihi olmadığını, tarihin kendi seyri içerisinde akarken bu akışa yön veren sayısız değişken olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu değişkenler milletlerin kaderini farklı boyutlarda etkileyebilmekte farklı konjonktürlerin oluşmasına neden olabilmekte zaman zaman toplumları varoluş mücadelesiyle karşı karşıya getirebilmektedir.

Hayatın akışı içerisinde rutin sayılabilecek bu değişimlerin yanı sıra dünyanın bir bütün olarak gömlek değiştirdiği, kartların yeniden dağıtıldığı dönemler söz konusudur.

20.yy’ın ilk çeyreği tam anlamıyla böyle bir dönemdir. Dünyanın yaşadığı humma nöbeti bizi en zayıf anımızda yakalamıştır. Mustafa Kemal Atatürk, tarihin bu dönüm noktasında ortaya çıkan ve sorumluluğu üzerine alarak bize önce özgüvenimizi sonra da hürriyetimizi kazandıran kişidir.”

Ülkemizin önemli bir tarihçisinin “Tarihi bilmeyen bir insan geçmişi bilmeyen bir insan değildir, geleceği bilmeyen, hayatı öngöremeyen bir insandır. Bin yıldır bu topraklarda tarih yazmış olan Türkler ancak tarihi tecrübelerine mensubiyet ve inşa ettikleri medeniyete aidiyet duymakla ayakta durabilirler” sözünü aktaran Prof ASAN, Atatürk, Türkiye’nin kaderini tarihimizin bu büyük birikimine ve köklü devlet geleneğine dayanarak inşa etmeyi başarmış ve milletimizin başının önüne eğilmesine izin vermemiştir” dedi.

Atatürk’ün tarihi anlarda aldığı stratejik kararların ve bu kararları uygulamaya koyan cesaretinin, iradesinin ve donanımının onu bizim için ve dünya açısından büyük ve önemli bir lider kılan hususların başında geldiğini söyleyen Prof. ASAN, “Cumhuriyet öncesi ve sonrasına iki ayrı dönem diye bakacak olursak, 1923’e kadar olan dönemde onun savaş meydanlarında kazandığı başarıları ve nihai Türkiye’nin istiklal mücadelesindeki önderlik rolünü görüyoruz. 1923-1938 arası dönemde ise onun reformcu ve kurucu özelliği ön plana çıkar, Cumhuriyetin ilanı sonrası girişilen ülkenin yeniden inşa sürecinde, Atatürk bu sürece son derece hazırlıklı ve hakimdir. Bu durum Cumhuriyetin kuruluşundan çok daha önce düşünce planında Türkiye’yi zihninde oluşturduğunu göstermektedir. Bundan sonraki süreç, ülkenin tüm taşlarının birer birer yerine oturtulması olmuştur.” dedi.

Bu sağlam temeller üzerine inşa edilmiş olan Türkiye’nin sanıldığından çok daha güçlü ve sağlam olduğunu çeşitli vesilelerle gösterdiğini anlatan Prof. ASAN, Atatürk’ün Osmanlı’nın son döneminde verdiği önemli hizmetlerin istiklal mücadelemizde yapmış olduğu büyük reformların kendisi için ifade ettiğimiz şükran duygularımızın çok ötesinde olduğunu vurguladı.

Prof. ASAN, günümüzde dünyanın hakim güçlerinin özellikle bölgemizde dünyaya yeniden şekil vermeye çalıştığına dikkat çekerek Mustafa Kemal Atatürk’ün bazılarının sandığı gibi hazırlıksız bir devlet kurmadığını, derin tarih bilgisi, entelektüel birikimi ve yüksek öngörüsüyle 100 yıl sonrasını görerek bütün tedbirleri almış büyük bir lider olduğunu ifade etti.

Prof. ASAN, “Bize bu toprakları ve Cumhuriyeti emanet eden Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Cumhuriyetimizin kurucu kadrolarına ve aziz şehitlerimize bir kez daha Allahtan rahmet diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı. 

Fotoğraflar