Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Coğrafi İşaretlerde Türk ve İtalyan Deneyimleri Semineri (20.11.2017)

Türk Patent ve Marka Kurumu ile İtalya Büyükelçiliği işbirliğiyle düzenlenen, Türk ve İtalya Coğrafi İşaret sistemlerinin ele alındığı, "Coğrafi İşaretlerde Türk ve İtalyan Deneyimleri Semineri" TÜRKPATENT’te gerçekleştirildi.

Etkinliğin açılışına Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali ÇELİK, Müsteşar Dr. Veysel YAYAN, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, Gaziantep Valisi Ali YERLİKAYA, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma ŞAHİN, İtalya Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Ofisi Müdürü Luigi GENTİLE , Gaziantep, Şanlıurfa milletvekilleri, çok sayıda üst düzey bürokrat ile sanayi, ticaret ve meslek odaları başkanları katılım sağladı.

Etkinliğin açılışında konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali ÇELİK, coğrafi işaretin, bulunduğu topluma ait olduğunu belirterek, "Her ilde bir coğrafi işaret olmasını istiyoruz. Ülkemizin bu değerlerini iyi tanıtarak, uluslararası toplumda etki yaratırız." dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Dr. Veysel YAYAN da coğrafi işaretin, gerek Türkiye gerek İtalya ve pek çok Avrupa Birliği ülkesi için ekonomik ve kültürel açıdan ön plandaki bir konu olduğuna dikkati çekerek, "Yüksek teknolojiye ve Ar-Ge'ye önem verdiğimiz gibi coğrafi işaretlere de önem verilmeli." değerlendirmesinde bulundu.

Üreticilerin ürünlerine ve yörelerine sahip çıkmasını isteyen YAYAN, "Bu anlamda her türlü teknik desteği TÜRKPATENT vasıtasıyla sağlıyoruz." diye konuştu.

TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, Türkiye'nin coğrafi işaretler alanında son dönemde atılımda olduğunu vurgulayarak, 230 olan tescilli coğrafi işaret sayısını bu yıl sonunda 300'e çıkartmayı hedeflediklerini söyledi.

İşlemleri devam eden 404 tane coğrafi işaret olduğunu dile getiren ASAN, 10 tane coğrafi işaretin Avrupa Birliği (AB) Komisyonunda işlemlerinin devam ettiğini, 3 tanesinin de komisyonda tescilinin alındığını bildirdi.

ASAN bu yıl patentte yüzde 8-9 artış olduğuna dikkati çekerek, "Marka başvurusunda bu sene 115 binin üzerinde başvuru bekliyoruz. Bu yılın tarihi rekor yılı olacağını öngörüyoruz. Son yıllarda Türkiye marka başvurularında birinci sırada yer alıyor." dedi.

Seminerin İtalyanlar ile karşılıklı deneyimleri paylaşmak açısından önemli olduğunu anlatan ASAN, "Avrupa'da coğrafi işarette katma değer yaratma noktasında İtalyanlar örnek bir ülke. Yaklaşık 800'e yakın coğrafi işaretleri var. Bu konuda 15 milyar avroluk katma değer yaratarak, 7 milyar avroluk ihracat rakamına ulaşıyorlar." diye konuştu.

ASAN, Türkiye'nin coğrafi işaret açısından zengin bir ülke olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti:

"Sayısal olarak başvuruları artırıyoruz fakat katma değer açısından istediğimiz yerde değiliz. Coğrafi işarette katma değerin artmasını istiyoruz. Bu etkinliklerle coğrafi işaret alanlarında farkındalığın daha da artacağını ve katma değer konusunda önemli kazanımlar elde edeceğimizi umuyorum."

İtalya Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Ofisi Müdürü Luigi GENTİLE de ülkesinin AB'de 294 coğrafi işaret tescili bulunduğunu ve bunun da dünyadaki en büyük tescil sayısı olduğunu söyledi.

Türkiye'de 4 İtalyan coğrafi işaret ürününü tescil ettirdiklerini belirten Gentile, "Coğrafi işaret konusunda İtalya ile Türkiye birer süper güç. İtalya'daki coğrafi işaret büyüklüğü 15 milyar avro." ifadesini kullandı.

Gentile, coğrafi işaret konusunda Türkiye ile ortak çalışmalar yürütmek istediklerini kaydetti.

Konuşmaların ardından, Gaziantep lahmacunu, tırnaklı pidesi ve fıstık ezmesi, Susurluk ayranı, Susurluk tostu, Şanlurfa şıllık tatlısının coğrafi işaret tescil belgeleri başvuru sahiplerine verildi.

Açılış konuşmaları ve Coğrafi İşaret Tescil Belgeleri'nin teslim töreni sonrası, tescil belgesi verilen coğrafi işaretli ürünlerin ve İtalyan fotoğraf sanatçısı Piero CASTELLANO'nun “Mutfağın İçinden” fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Program