Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Medikal Cihazlar Alanında Patent Uygulamaları Semineri Gerçekleşti (23.11.2017)

Türk Patent ve Marka Kurumu ile Avrupa Patent Ofisi tarafından yürütülen “Patent Prosedürleri Tartışma Platformu Projesi” kapsamında düzenlenen “Medikal Cihazlar Alanında Patent Uygulamaları Semineri” 22-23 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleşti.

Seminerin açılışında, TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN ve Avrupa Patent Akademisi Temsilcisi Niels STEVNBORG, seminerin, bilgilerin ve tecrübelerin paylaşımı noktasında sektöre önemli katkılar sağlayacağını vurguladılar.

Sınai mülkiyet uzmanlarına ve medikal sektörde faaliyet gösteren firmalara yönelik olarak eğitim amacıyla düzenlenen uluslararası seminerde, tıbbi implantlar alanında patent ya da faydalı model başvurusunda bulunacak olanların patent tescil koşulları, sınıflandırma gibi  benzer hususlarda gerçekleştirmeleri gereken işlemler hakkında bilgilendirmede bulunuldu.

EPO'daki tıbbi implantlar alanında patentler ve patent başvurularının uygulama örnekleri üzerinden mevzuat değerlendirmeleri, uygulama prosedürleri, eğilimler, başvuru sürecinde karşılaşılan zorluklar ve çözüm önerileri ayrıntılı olarak ele alındı.

Seminerin ikinci gününde Türk Patent ve Marka Kurumu Başkan Yardımcısı Cemil BAŞPINAR; Ocak ayında yürürlüğe giren Sınai Mülkiyet Kanunu örnek göstererek TÜRKPATENT’in son bir yılda önemli gelişmeler kaydettiğini ifade etti. TÜRKPATENT’in WIPO nezdinde Uluslararası Araştırma ve İnceleme Otoritesi olarak atanmasının öneminden söz eden BAŞPINAR, bu konuda Avrupa Patent Ofisine, verdikleri destek için teşekkür etti.

‘Biomedikal Sistemlere Yönelik Patent Başvurularının Patentlenebilirlik Kriterleri Açısından Değerlendirilmesi’ konulu oturumda, TÜRKPATENT sınai mülkiyet uzmanlarının yanı sıra Avrupa Patent Ofisi eğitim uzmanları da oturuma konuşmacı olarak katıldı.

22-23 Kasım 2017 tarihleri arasında düzenlenen seminere sektör temsilcileri, patent vekilleri, akademisyenler ve hukukçulara da dinleyici olarak katılım sağladı.