Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Coğrafi İşaret Tescil Belgesi Takdim Töreni (04.03.2018)

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Coğrafi İşaret olarak tescillenen "Düzce Köftesi, Düzce Acıkası, Akçakoca Melengüççeği Tatlısı ve Akçakoca Mancarlı Pidesi"nin tescil belgeleri, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü ve TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN’ın katıldığı Düzce'de düzenlenen törende sahiplerine takdim edildi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk ÖZLÜ, tescillenen coğrafi işaretli ürünlere önem verilmesi gerektiğini belirterek, "Coğrafi işaretlerden Avrupa Birliği yılda 20 milyar avro kazanç sağlıyor. Bu tescil işlemi sadece basit bir belgeleme işlemi değil, bunun ekonomiye katkısı zaman içerisinde çok fazla." dedi.

- "Avrupa Birliği yılda 20 milyar avro kazanç sağlıyor"

Düzce'nin 4 önemli değerinin Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret olarak tescillendiğini kaydeden ÖZLÜ, şunları kaydetti:

"Tüm illerimizde coğrafi işaret konusundaki farkındalık artarken, Düzce'mizin de bu konuda öncü illerden biri olması gurur vericidir. 4 ürünümüzün coğrafi işareti tescil edildi ancak işimiz daha bitmedi. Çünkü Düzce'mizin 6 ürününün daha tescilini tamamlamak için çalışmalar sürüyor. Bu ürünlerin de incelemesi tamamlanınca, 'Konuralp Pirinci, Akçakoca Sarı Fındığı, Düzce Elma Sirkesi, Düzce Fındıklı Tahin Helvası, Düzce Şırası ve Düzce Kestane Balı' da Düzce'mizin bir değeri olarak kayıtlara geçecek."

Coğrafi işaret çalışmalarıyla hem bu ürünlerin koruma altına alınacağını hem de katma değeri yüksek ürünler arasına gireceğini anlatan ÖZLÜ, "Coğrafi işaretlerden Avrupa Birliği yılda 20 milyar avro kazanç sağlıyor. Bu tescil işlemi sadece basit bir belgeleme işlemi değil, bunun ekonomiye katkısı zaman içerisinde çok fazla. Yani size patenti verilmiş ürünün, ekonomik olarak sağlayacağı fayda çok fazla. Çünkü coğrafi işaretli ürünlerin kalitesi ve özgünlükleri garanti altına alınırken, gerek yurt çapında gerek dünyada ön plana çıkma şansı da ortaya çıkıyor." diye konuştu.

Bakan ÖZLÜ, coğrafi işaretlerin tek yönlü ele alınmaması gerektiğini vurgulayarak, "Coğrafi işaretler, sadece ekonomik açıdan önemli değildir. En başta milli ve kültürel değerlerimiz olmaları dolayısıyla coğrafi işaretlerimize, yörelerimizin bu kıymetlerine, sahip çıkmak zorundayız. Coğrafi işaretlerimizi tescille koruyup denetimlerle kontrol altına aldığımızda, hem üreticinin sahte üreticilerden korunmasını sağlamış oluyoruz hem de tüketicinin sahte ürünlerden zarar görmesinin önüne geçiyoruz. Coğrafi işaretlerimize giderek artan bir oranda önem vermekteyiz." ifadesini kullandı.

- "Amaç daha fazla katma değer yaratmaktır"

Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN ise Türkiye'nin değerlerine daha fazla katma değer sağlamak için çalıştıklarını söyledi.

Patent marka tasarım alanında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve kurumlarının büyük bir atılım içerisinde olduğuna dikkati çeken ASAN, şöyle konuştu:

"Bu kapsamda 2017 yılını çok büyük bir başarı ile tamamladık. Patent ve marka başvurularında bir önceki yıla göre yüzde 35'in üzerinde artış oldu. Coğrafi İşaretlerde 2017'de, 204 olan tescil sayısı 321'e çıkarıldı. Sayın Bakanımız bize 'En az 100 tescil' talimatı verdi, bu kriteri sağladık. 2018 yılında bu sayıyı daha da yukarılara çıkarmak istiyoruz."

Patent ve marka başvurularının çok önemli olduğunu dile getiren ASAN, "Bu başvuruları yapıyoruz, bu yıl daha da fazla yapacağız ama bundan sonraki aşama ürünlerle daha fazla para kazanmaktır. Bunların marka değerini arttırmak, ulusal ve uluslararası alanda daha fazla katma değer yaratmaktır, temel amaç bu. Ülkemizin daha fazla zenginleşmesi bizim için önemli. Kurum olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz." diye konuştu.

Törenden izlenimler

Fotoğraflar