Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlaması... (08.03.2018)

8 Mart dünya kadınlar günü vesilesiyle TÜRKPATENT çalışanları Kurumun konferans salonunda bir araya geldi.

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN günün anlam ve önemine yönelik olarak bir sunum gerçekleştirdi.

 Prof. ASAN “Karar Alma Mekanizmalarında Kadınlar” başlıklı sunumunda, ülkemizde yıllar içerisinde kadınların yönetici konumunda sahip oldukları paylara ilişkin istatistik bilgileri paylaşarak, kadınların sosyal hayatta daha etkin ve aktif olarak yer almasına engel oluşturan toplumdaki egemen yanlış düşünceler ve önyargılardan örnekler verdi. Bu yanlış ve yaygın düşüncelerin tüm dünyada geçerli olan bir sorun olduğunu ortaya koyan araştırmalardan söz etti.

Kadın haklarının önemini vurgulayan Prof. ASAN, kadın-erkek eşitliğinin sağlanması, kadın haklarının korunması, kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda ülkemizdeki yasal düzenlemelerden, imza konulan uluslararası anlaşmalardan örnekler vererek esas sorunun yasal düzenlemelerden çok uygulamalardan, bakış açısından, fırsat eşitliğinin yeterince sağlanamamasından kaynaklandığına dikkat çekti.

Toplumda her alanda kadın erkek arasındaki rol paylaşımının yarı yarıya olması gerektiğine ilişkin inancını dile getiren Prof. ASAN, Türk Patent ve Marka Kurumunda kadın çalışanların oranının %49 olduğunu belirterek Kurumun bu yönüyle diğer bir çok kurumdan ayrıştığını ifade etti.

Fotoğraflar