Ana Sayfa  Tüm Haberler  Haber Detayı

Türk ve İtalyan Coğrafi İşaretleri "TOPRAĞIN BEREKETİ" (03.08.2018)

TÜRKPATENT ve İtalya Büyükelçiliği işbirliğiyle oluşturulan Türk ve İtalyan coğrafi işaretleri  "TOPRAĞIN BEREKETİ" yayınlandı.

Yayın, coğrafi işaretler bağlamında yerel ürünlerin değerlerini ve fikri mülkiyet hakları ile bağlantısını öne çıkarmayı amaçlıyor.

Coğrafi işaretler sistemi, zengin mutfak kültürlerine sahip iki ülkenin kültürel miraslarını korumasına, tanıtmasına ve değer kazanmasına önemli katkılar sağlıyor.

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, her fırsatta, gerek ülkemizde gerekse uluslararası arenada coğrafi işaretlerimize gereken önemi verdiğimiz sürece, coğrafi işaretlerle ulaşmayı amaçladığımız hem ekonomimize daha fazla katkı sağlayacak hem de kırsal kalkınmamızı destekleyecek katma değeri yüksek coğrafi işaretlere sahip olabileceğimizi ifade ediyor.

Prof ASAN, Türk Patent ve Marka Kurumu’nun ülkemizin yöresel değerlerinin daha fazla ekonomik faydaya dönüşmesi için çalışmalarda bulunduğuna dikkat çekerek, coğrafi işaretlerden katma değer elde etme noktasında önemli bir tecrübeye sahip olan İtalya’nın bu tecrübesinden maksimum derecede yaralanmamızı hedefleyen ortak projelere ve diğer kurumlarımızla işbirliğine devam edileceğini vurguluyor.

Bu projelerden biri olan "TOPRAĞIN BEREKETİ" yayını coğrafi işaretlere ve ekonomik boyutunun önemine bir kez daha dikkat çekmek açısından önem taşıyor.

"TOPRAĞIN BEREKETİ” San Marzano Domatesi’nden Malatya Kayısısı’na kadar pek çok ürün hakkında detaylı bilginin yanı sıra ünlü şef ve ustalarla söyleşileri de içeriyor.

Yayına ulaşmak için tıklayın.

Fotoğraflar