Türk Patent ve Marka Kurumu, WIPO DAS Sistemine Katılım Sağladı

25 Mayıs 2022

Türk Patent ve Marka Kurumu, gerekli teknik ve idari çalışmaları tamamlayarak Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatının (WIPO) Dijital Erişim Servisine (DAS) katılım sağladı.

 

TÜRKPATENT, 1 Haziran 2022 tarihinden itibaren DAS sistemi bünyesinde faaliyetlerine başlayacak.

 

DAS sistemi, rüçhan hakkı belgelerinin ulusal ve uluslararası düzeyde faaliyet gösteren sınai mülkiyet kurumları arasında elektronik ortamda güvenli bir şekilde paylaşılmasını sağlıyor. 

 

TÜRKPATENT’in DAS sistemine entegre olması, başvuru sahiplerimize / patent ve marka vekillerimize önemli kolaylıklar sağlayacak.

 

Başvuru sahiplerinin Kurumumuza yapmış oldukları patent, faydalı model, marka ve tasarım başvuruları için talep edecekleri rüçhan hakkı belgeleri, doğrudan TÜRKPATENT tarafından DAS sistemine yüklenecek ve yurt dışı başvurularında kullanılmak üzere otomatik olarak oluşturulacak erişim kodu başvuru sahibine iletilecek. 

 

Bu sayede başvuru sahiplerinin, farklı sınai mülkiyet kurumlarına yapacakları başvuruların her biri için ayrı ayrı rüçhan hakkı belgesi ücreti ödeme ve rüçhan hakkı belgelerini ilgili kurumlara fiziki olarak iletme gerekliliği ortadan kalkacak.

 

 

WIPO DAS: https://www.wipo.int/das/en/

 

WIPO DAS Sisteminde Yer Alan Ofislerin Listesi: https://www.wipo.int/das/en/participating_offices/search.jsp?depositing_id=&accessing_id=&territory_id

307-pop-up

PATENTLE TÜRKİYE - 4. ULUSAL ÜNİVERSİTELER PATENT YARIŞMASI