Fikri Mülkiyet Hukukçuları Toplantısı: Yargıtay ve Avrupa Birliği Adalet Divanı Kararları Hakkında Karşılaştırmalı Perspektifler

16 Mayıs 2022
3

Türkiye Adalet Akademisi, Telif Hakları Genel Müdürlüğü ile Türk Patent ve Marka Kurumu iş birliğiyle “Fikri Mülkiyet Hukukçuları Toplantısı: Yargıtay ve Avrupa Birliği Adalet Divanı Kararları Hakkında Karşılaştırmalı Perspektifler" konulu etkinlik Antalya'da başladı.

Toplantının açılışında konuşan TÜRKPATENT Başkan V. Cemil BAŞPINAR, fikri mülkiyet haklarının, oluşturulmasından tesciline; uygulanmasından korunmasına ve ticarileştirilmesine kadar, birçok boyutu olan, birçok farklı disiplinin katkı sağladığı ve etkileşim içinde olduğu bir alan olduğunu belirterek, ekosistem içinde yargı erkinin önemini vurguladı.

2005 yılından günümüze gelinceye kadar sınai mülkiyet verilerinin nereden nereye geldiği hakkında bilgiler veren BAŞPINAR, bu verilerin ülkemizde üretim yapısının yenilikçi karakter kazanmasına işaret etmesinin yanı sıra, fikri mülkiyet hukukunun iştigal alanını oluşturan fikri varlıkların hacminin günden güne; yıldan yıla arttığını gösterdiğini söyledi.

BAŞPINAR, etkin işleyen bir fikri mülkiyet sisteminin varlığının ve bu sistemin tüm kurumlarıyla ve uygulamalarıyla gelişiminin; yenilikçiliğin ve girişimciliğin teşvik edilmesi açısından son derece önemli olduğunun altını çizdi. “Bu anlamda fikri mülkiyet varlıklarını, ülkemizin yüksek teknoloji ve yüksek katma değerli üretim yetkinliğinin artırılması açısından da stratejik bir araç olarak görüyoruz” dedi.

Türk Patent ve Marka Kurumu’nun çalışmalarına ilişkin bilgiler aktaran BAŞPINAR, önümüzdeki dönemde sınai mülkiyetle ilgili daha da artması beklenen uyuşmazlıkların çözümü noktasında, yargı erkinin iş yükünü hafifletecek alternatif çözüm yöntemlerinin yaygınlaştırılmasının önemine dikkat çekti. Türk Patent ve Marka Kurumu’nun fikri mülkiyetin tüm alanlarında ilgili kurumlarla koordinasyonu ve işbirliğini geliştirmeye; ülkemizin yararına olacak tüm ortak çalışmaların içinde aktif bir şekilde yer almaya hazır olduğunu dile getirdi.

Yargıtay üyelerinin yanı sıra sınai mülkiyet davalarına bakan çok sayıda hakim ve savcı ile TÜRKPATENT temsilcilerinin katıldığı toplantı, 18 Mayıs'ta sona erecek.

Görsel Galeri

1
4

Dosya Galerisi

Program5.0 MBİndir

İlgili Haberler

Araban Sarımsağı Avrupa Tescili Yolunda

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Araban Sarımsağının Avrupa Birliği’nde (AB) tescil...

Uniq Zone Patent Yarışması Ödül Töreni

MÜSİAD Vizyoner'23 kapsamında "Uniq Zone Patent Yarışması Ödül Töreni" gerçekleşti.

Yöresel Ürünler Fuarı – YÖREX

'Sizin Oraların Nesi Meşhur?' sloganıyla 12 yıldır düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) açıld...

AIPPI Dünya Kongresi Başladı

Uluslararası Fikri Mülkiyet Hakları Koruma Derneği (AIPPI) tarafından 22 - 25 Ekim 2023 tarihleri...

Fikri Mülkiyet Akademisi 7. Yürütme Kurulu Toplantısı

TÜRKSMD ile Kastamonu Üniversitesi Arasında İş Birliği

TÜRKPATENT’te Devir Teslim

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanlığı görevine Prof. Dr. Muhammed Zeki Durak atandı.

TEKNOFEST İzmir Sona Erdi

Cumhuriyet'in 100. yılında İstanbul ve Ankara’dan sonra İzmir'de düzenlenen Havacılık, Uzay ve Te...

Milas Yağlı Zeytini Avrupa Birliği Tarafından Tescillendi

Üç Türk Ürününe AB Tescili

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytini, Ezine Peyniri...