Fikri Mülkiyet Hukukçuları Toplantısı: Yargıtay ve Avrupa Birliği Adalet Divanı Kararları Hakkında Karşılaştırmalı Perspektifler

May 16, 2022
3

Türkiye Adalet Akademisi, Telif Hakları Genel Müdürlüğü ile Türk Patent ve Marka Kurumu iş birliğiyle “Fikri Mülkiyet Hukukçuları Toplantısı: Yargıtay ve Avrupa Birliği Adalet Divanı Kararları Hakkında Karşılaştırmalı Perspektifler" konulu etkinlik Antalya'da başladı.

Toplantının açılışında konuşan TÜRKPATENT Başkan V. Cemil BAŞPINAR, fikri mülkiyet haklarının, oluşturulmasından tesciline; uygulanmasından korunmasına ve ticarileştirilmesine kadar, birçok boyutu olan, birçok farklı disiplinin katkı sağladığı ve etkileşim içinde olduğu bir alan olduğunu belirterek, ekosistem içinde yargı erkinin önemini vurguladı.

2005 yılından günümüze gelinceye kadar sınai mülkiyet verilerinin nereden nereye geldiği hakkında bilgiler veren BAŞPINAR, bu verilerin ülkemizde üretim yapısının yenilikçi karakter kazanmasına işaret etmesinin yanı sıra, fikri mülkiyet hukukunun iştigal alanını oluşturan fikri varlıkların hacminin günden güne; yıldan yıla arttığını gösterdiğini söyledi.

BAŞPINAR, etkin işleyen bir fikri mülkiyet sisteminin varlığının ve bu sistemin tüm kurumlarıyla ve uygulamalarıyla gelişiminin; yenilikçiliğin ve girişimciliğin teşvik edilmesi açısından son derece önemli olduğunun altını çizdi. “Bu anlamda fikri mülkiyet varlıklarını, ülkemizin yüksek teknoloji ve yüksek katma değerli üretim yetkinliğinin artırılması açısından da stratejik bir araç olarak görüyoruz” dedi.

Türk Patent ve Marka Kurumu’nun çalışmalarına ilişkin bilgiler aktaran BAŞPINAR, önümüzdeki dönemde sınai mülkiyetle ilgili daha da artması beklenen uyuşmazlıkların çözümü noktasında, yargı erkinin iş yükünü hafifletecek alternatif çözüm yöntemlerinin yaygınlaştırılmasının önemine dikkat çekti. Türk Patent ve Marka Kurumu’nun fikri mülkiyetin tüm alanlarında ilgili kurumlarla koordinasyonu ve işbirliğini geliştirmeye; ülkemizin yararına olacak tüm ortak çalışmaların içinde aktif bir şekilde yer almaya hazır olduğunu dile getirdi.

Yargıtay üyelerinin yanı sıra sınai mülkiyet davalarına bakan çok sayıda hakim ve savcı ile TÜRKPATENT temsilcilerinin katıldığı toplantı, 18 Mayıs'ta sona erecek.

Görsel Galeri

1
4

Dosya Galerisi

Program5.0 MBİndir

İlgili Haberler

Küresel İnovasyon Endeksi 2022 Raporu yayımlandı

Küresel İnovasyon Endeksi 2022 Raporuna göre Türkiye sınai mülkiyetle ilgili 4 göstergede ilerlem...

6. Fikri Mülkiyet Akademisi Yürütme Kurulu Toplantısı

Patent ve Marka Vekilleri İstişare Toplantısı

TÜRKPATENT ve Ankara Ticaret Odası iş birliğinde düzenlenen “Patent ve Marka Vekilleri İstişare T...

TÜRKPATENT Başkanlığına ve Yönetim Kurulu Başkanlığına Cemil BAŞPINAR atandı.

ISIF'22 Uluslararası Buluş Fuarı Sona Erdi

Fuarın en büyük ödülü olan GRAND PRIX ödülünü, "Kırılabilir polimer ilaç konjugatları" buluşuyla ...

ISIF’22 – Uluslararası Buluş Fuarı Açıldı

Türkiye’nin uluslararası düzeyde gerçekleştirilen tek buluş fuarı olan ISIF’22, dünyanın en büyük...

Patentle Türkiye - 1. Ulusal Liseler Patent ve Faydalı Model Yarışması Ödül Töreni

Yenilenen Yüzüyle turkpatent.gov.tr Web Tasarım Ödülü Kazandı

TÜRKPATENT-WIPO İşbirliği Toplantısı Cenevre’de Gerçekleştirildi

TÜRKPATENT'e 6 Ayda 126 Bin 783 Yerli Sınai Mülkiyet Başvurusu Yapıldı