Fikri Mülkiyet Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Çalıştayı

9 Mayıs 2024
1-

Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT), Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi ve Türkiye Adalet Akademisi iş birliğiyle; Fikri Mülkiyet Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Çalıştayı gerçekleşti.

Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) Başkanı Prof. Dr. M. Zeki Durak, Fikri Mülkiyet Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Çalıştayına katılım sağladı.

Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT), Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi ve Türkiye Adalet Akademisi iş birliğiyle; Fikri Mülkiyet Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Çalıştayı gerçekleşti.

İstanbul Sanayi Odası Meclis Salonunda gerçekleşen çalıştay, TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. M. Zeki Durak, WIPO Genel Direktör Yardımcısı Marco Aleman, İstanbul Sanayi Odası Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Çoban’ın açılış konuşmalarıyla başladı.

TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. M. Zeki Durak, burada yaptığı konuşmasında, Türkiye’de 2 milyondan fazla halihazırda geçerli sınai mülkiyet tescili bulunduğunu söyleyerek, sınai mülkiyet haklarının küresel rekabetin en önemli araçlarının başında geldiğini belirtti.

Kurum olarak WIPO gibi uluslararası kurumlar, mahkemeler, bilirkişiler, avukatlar, patent ve marka vekilleri ve akademisyenler ile yakın çalışma içinde olduklarını belirten Durak, 

“Bu kapsamda, 2023 yılında TÜRKPATENT ve WIPO arasında imzalanan mutabakat zaptı kapsamında, iş birliğimizin bir aşaması olarak  ‘Fikri Mülkiyet Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Çalıştayı’nı’ hep birlikte gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından çalıştay, “Fikri Mülkiyet ve Teknoloji Uyuşmazlıklarında Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yolları” ve “Türkiye’de Fikri Mülkiyet uyuşmazlıklarında Arabuluculuk: Genel Bakış” ile “WIPO Nezdinde Arabuluculuk Süreçleri ve Örnek Olaylar” oturumlarının gerçekleşmesi ile sona erdi.

Görsel Galeri

1-
BURK7092.JPG
BURK7113.JPG
BURK7208.JPG
BURK7025.JPG
BURK6868A.JPG
BURK6861A.JPG
BURK6828.JPG
BURK6833.JPG

İlgili Haberler

TÜRKPATENT Tasarım Merkezlerinin Sınai Mülkiyet Kapasitelerini Geliştirmeyi Hedefliyor

16. Uluslararası Fikri Mülkiyet Kongresi

TÜRKSMD ile KTÜ Arasında İş Birliği

Üniversitelerde Fikri Mülkiyet Varlıklarının Ticarileşmesi Projesi Çalışma Toplantısı Gerçekleşti...

Düzce Bıçağı Coğrafi İşaret Takdim Töreni

TÜRKSMD ile Atlas Üniversitesi Arasında İş Birliği

Adalet Akademisi Ziyareti

Avrupa Patent Ağı 18. Yıllık Toplantısı

BAÜN Fikri Mülkiyet Hukukunda Güncel Gelişmeler Uluslararası Sempozyumu

307-pop-up

PATENTLE TÜRKİYE - 4. ULUSAL ÜNİVERSİTELER PATENT YARIŞMASI