Üç Türk Ürününe AB Tescili

18 Ağustos 2023
3333+üç-ci-

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytini, Ezine Peyniri ve Maraş Tarhanası için Avrupa Birliğine yapılan coğrafi işaret başvurularının inceleme süreçlerinin tamamlanarak yayımlandığı bilgisini paylaştı.

Uluslararası coğrafi işaret seferberliği çalışmaları kapsamında hız kazanan başvurularımızdan üç sevindirici haber daha geldi.

Geçtiğimiz günlerde Ayaş Domatesinin inceleme süreçlerini tamamlayarak AB Resmi Gazetesinde yayımlandığını duyuran Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Avrupa Birliği’nde tescil yolunda olan üç coğrafi işaretin daha müjdesini verdi.

Bakan Kacır, Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytini, Ezine Peyniri ve Maraş Tarhanası için Avrupa Birliğine yapılan coğrafi işaret başvurularının inceleme süreçlerinin tamamlanarak yayımlandığı bilgisini paylaştı.

Avrupa Birliği coğrafi işaret başvurularının mevzuat gereği üreticiler tarafından doğrudan yapılabildiği gibi TÜRKPATENT aracılığıyla da gerçekleştirilebildiğini ifade eden Kacır, TÜRKPATENT 2023 yılında Ezine Peynirinin de aralarında yer aldığı 12 ürün için AB Komisyonuna coğrafi işaret başvurusu yaptı. TÜRKPATENT başvurularını diğer başvurularla kıyasladığımızda daha hızlı sonuçlar aldığımızı görüyoruz. Ulusal başvuru sahiplerini, Avrupa Birliği tescilinde gerekli hazırlıkları eksiksiz bir şekilde tamamlamak üzere TÜRKPATENT’ten teknik destek almaya davet ediyorum. Uluslararası düzeyde tescil edilen coğrafi işaretli ürün sayımızın artması yerel ve kültürel mirasımızın tüm dünyaya tanıtılması ve üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması açısından önem arz ediyor.” dedi.

Avrupa Birliği nezdinde mevcut durumda 13 tescilli coğrafi işaretimizin yanı sıra ilan aşamasında 5 ve inceleme aşamasında 39 coğrafi işaret başvurumuzun bulunduğunu belirten Kacır, “Tarihi ve kültürel mirasımızı coğrafi işaret tescilleriyle taçlandıran Balıkesir, Çanakkale ve Kahramanmaraş illerimizi tebrik ediyor ve üretime değer katacak tescillerin çoğalmasını temenni ediyorum.” dedi.

AB Komisyonu tarafından başvuruları uygun bulunan coğrafi işaretler, AB Resmi Gazetesi’nde 3 aylık itiraz süresinin dolmasının ardından tescil ediliyor. Bugün itiraz süresi sona erecek olan Milas Yağlı Zeytininin önümüzdeki günlerde; Ayaş Domatesi, Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytini, Ezine Peyniri ve Maraş Tarhanasının ise Kasım ayında tescilinin gerçekleşmesi bekleniyor.

 

İlgili Haberler

Milas Yağlı Zeytini Avrupa Birliği Tarafından Tescillendi

Ayaş Domatesi Avrupa Birliği’nde Tescil Yolunda

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Ayaş Domatesinin Avrupa Birliği’nde (AB) tescili i...

TÜRKPATENT ve WIPO Arasında Alternatif Uyuşmazlık Çözümleri Alanında İş Birliği

TÜRKPATENT, Dünya Fikri Mülkiyet Örgütünde Uluslararası Coğrafi İşaret Sergisi Düzenledi

61 Yıllık Hayalin Gerçeğe Dönüşme Serüveni

Gemlik Zeytini Avrupa Birliği Tarafından Tescillendi

Türkiye, Filistin ile Coğrafi İşaret Alanında İş Birliği Sürecini Başlattı

ISIF'23 - İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı

Türk Patent ve Marka Kurumu ev sahipliğinde, Uluslararası Buluşçular Birliği Federasyonu (IFIA), ...

‘Patentle Türkiye 3. Üniversiteler Patent Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu