WIPO Heyeti, TÜRKPATENT’i Ziyaret Etti: İş Birliği ve Fikri Mülkiyette Ticarileşme Gündemde

29 Şubat 2024
IMG_3018

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) Genel Direktörü Daren Tang ve beraberindeki heyet, TÜRKPATENT’i ziyaret etti.

TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. M. Zeki Durak, WIPO Genel Direktörü Daren Tang ve beraberindeki heyet ile ikili görüşme gerçekleştirdi.

Görüşme kapsamında TÜRKPATENT ve WIPO arasında bulunan mevcut iş birlikleri değerlendirilirken eğitim faaliyetleri ve fikri mülkiyet haklarının ticarileştirilmesi konuları ele alındı.  Durak, WIPO Genel Direktörü Daren Tang’i bu yıl TEKNOFEST ev sahipliğinde Adana’da gerçekleşecek olan Uluslararası Buluş Fuarı - ISIF'e davet etti.

Ziyaret kapsamında, TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. M. Zeki Durak ve WIPO Genel Direktörü Daren Tang, TÜRKPATENT personeli ile bir araya gelerek dünyada fikri mülkiyet alanında yaşanan gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Burada konuşan WIPO Genel Direktörü Daren Tang, Türkiye'nin güçlenerek büyüdüğünü görmenin bir onur olduğunu söyledi.

Türkiye’nin dünyadaki başarı sıralamasının büyük bir başarı olduğunu belirten Tang,  “Nüfus büyüklüğüne göre marka başvurularına baktığımızda, Türkiye dünyada bir numara. Dünyanın neresine gidersem gideyim, insanlar bana fikri mülkiyet ekosistemi açısından nereden bir şeyler öğrenebileceğimizi sorduklarında Türkiye'den bahsediyorum. Bence bu, Türkiye'nin bu IP'lerin bazılarında lider olduğunu dünyaya nasıl gösterdiğinin bir örneği. Bu yüzden ülkenizi ve TÜRKPATENT’i tebrik ederim.” dedi.

TÜRKPATENT’in Uluslararası Araştırma ve İnceleme Kurumu  (ISA ve IPEA) olarak en hızlı büyüyen Kurumlardan biri olmasından gurur duyduğunu ifade eden Tang, 

“TÜRKPATENT, ISA-IPEA verileriyle dünyada ilk 10'da yer alıyor. Kurum olarak çok güçlü temelleriniz olduğunu düşünüyorum. Bundan sonra odak noktasının fikri mülkiyetin ticarileştirilmesi olacağına inanıyorum.” dedi.

TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. M. Zeki Durak ise, “Bu yıl TÜRKPATENT 30. yılını kutluyor. TÜRKPATENT olarak dünya çapında fikri mülkiyet faaliyeti gösteren en iyi ülkeler arasında yer alıyoruz. Dünya Fikri Mülkiyet Göstergeleri Raporu 2023'e göre Türkiye, dünyada tasarımlarda 2'nci, markalarda 3'üncü, patentlerde ise 12'nci sırada yer aldı. 2017 yılından bu yana PCT kapsamında Uluslararası Araştırma ve İnceleme Kurumu (ISA ve IPEA) olarak faaliyet göstermesinin yanı sıra gelişen ekosisteme daha iyi uyum sağlamak için çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Görsel Galeri

IMG_2686
IMG_3087
IMG_2564
5
6
IMG_2651
IMG_3018
IMG_2752
IMG_2725
3.JPG
2.JPG
1.JPG
4

İlgili Haberler

TÜRKPATENT Tasarım Merkezlerinin Sınai Mülkiyet Kapasitelerini Geliştirmeyi Hedefliyor

16. Uluslararası Fikri Mülkiyet Kongresi

TÜRKSMD ile KTÜ Arasında İş Birliği

Üniversitelerde Fikri Mülkiyet Varlıklarının Ticarileşmesi Projesi Çalışma Toplantısı Gerçekleşti...

Düzce Bıçağı Coğrafi İşaret Takdim Töreni

TÜRKSMD ile Atlas Üniversitesi Arasında İş Birliği

Adalet Akademisi Ziyareti

Avrupa Patent Ağı 18. Yıllık Toplantısı

Fikri Mülkiyet Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Çalıştayı

BAÜN Fikri Mülkiyet Hukukunda Güncel Gelişmeler Uluslararası Sempozyumu

307-pop-up

PATENTLE TÜRKİYE - 4. ULUSAL ÜNİVERSİTELER PATENT YARIŞMASI