Türk Buluşçuları, IENA Uluslararası Buluş Fuarından Madalyalarla Döndü

10 Kasım 2022
WhatsApp Image 2022-11-09 at 13.46.26

Türk Patent ve Marka Kurumu, 27-30 Ekim 2022 tarihleri arasında Almanya’nın Nürnberg şehrinde düzenlenen “IENA Fikirler, Buluşlar ve Yeni Ürünler Uluslararası Ticaret Fuarı”na 3 Türk buluşçu ile katılım sağladı.

 Alman Patent ve Marka Ofisi (DPMA) ve Uluslararası Buluşçular Birliği Federasyonu (IFIA) iş birliğiyle gerçekleştirilen IENA Fuarı, dört gün boyunca dünyanın farklı ülkelerinden buluşçuları ağırladı.

TÜRKPATENT, ülkemizde geliştirilen buluşların uluslararası düzeyde tanıtımına ve ticarileşmesine katkı sağlamak amacıyla 3 yerli buluşçumuzla birlikte IENA Fuarında yerini aldı. 

70 yıldan fazla süredir düzenlenen ve dünyanın en eski buluş fuarlarından biri olan IENA Fuarında sergilenen buluşlar, fuar jürisi tarafından belirli kriterlere göre değerlendirilerek ödül almaya layık buluşçular belirlendi.

Buluşçularımız Fuarda 2 Altın ve 1 Gümüş Madalya kazanarak önemli bir başarıya imza attı.

Dr. Ramazan Ünal ve Barış Baysal’ın Üç Serbestlik Dereceli Ayak Bileği Protezi Buluşuna Altın Madalya…

IENA Fuarına katılan Dr. Ramazan Ünal ve Barış Baysal’ın “AnkleMech: 3 Serbestlik Dereceli Ayak Bileği Protezi” buluşu, doğuştan uzuv kaybı olan veya çeşitli hastalıklar, kazalar nedeniyle birden fazla uzvunu kaybetmiş olan hastalar için geliştirildi.

Geliştirilen buluş, ayak bileği eklemlerinin iç rotasyon hareketi, içe ve dışa çevrilmesi ve diz altı mekanizması ile sıfır derece olacak şekilde hizalanması hareketlerinin enerji verimliliği sağlayacak şekilde gerçekleştirilebilmesine imkan sağlıyor.

Ünal ve Baysal’ın bu buluşu, insanların fonksiyonel yaşamlarını normale yakın bir şekilde sürdürmeleri için oldukça düşük maliyetli bir çözüm sunuyor.

Hasan Ayartürk  “Ozmoz İle Elektrik Üretim Sistemi” buluşuyla altın madalya kazandı.

IENA Fuarına katılan Hasan Ayartürk'ün "Ozmoz ile Elektrik Üretim Sistemi" buluşu, ozmoz prensibiyle yani birbirinden farklı çözünen yoğunluklara sahip sıvılar arasında çözücü aktarımından kaynaklı debi artışı kullanılarak ana hareket kaynağının hareket ettirilmesi sağlanarak elektrik enerjisi üreten sistemlerin sahip olduğu bazı dezavantajları ortadan kaldırmak için  geliştirildi.

Geliştirilen buluş, ozmoz prensibiyle elektrik enerjisi üreten sistemlerde yüksek çözünenli sıvının çözücü yoğunluğunu koruyarak  sıvı takviyesine ihtiyacı ortadan kaldırmaya imkan sağlıyor.  Bu sayede aynı zamanda konum bağımsızlığı azaltılmış bir enerji sistemi ortaya koyuyor.

 İnofab Sağlık Teknolojileri, “Solunum Fonksiyon Test Cihazları İçin Sıfır Akış Düzeyi Belirleme Yöntemi” Buluşuyla Gümüş Madalya Kazandı.

 Buluş konusu yöntem, tıpta solunum fonksiyon testleri süreçlerinde kullanılan ultrasonik spirometrelerin sıfır hava akış hesaplama adımını otomatikleştirmeyi sağlıyor.

Buluşla ayrıca sıfır hava akış düzeyinin kullanıcıları uğraştırmadan belirlenebilmesi ve kullanıcı kaynaklı hataların önüne geçilmesi için yeni bir yöntem ortaya koyulmuştur.

Bu ödüllerin yanı sıra buluşçularımız Portekiz, İran, Tayvan, Lübnan ve Hırvatistan Ülke Özel Ödülleri’ni kazandılar.

İlgili Haberler

Türkiye ve Kazakistan Sınai Mülkiyet Alanında İş Birliğini Geliştiriyor

Antakya Künefesi Coğrafi İşaretimiz Avrupa Birliği'nde Tescillendi

TÜRKPATENT Ankaralı Sanayicilerle Buluştu

2022 Yılı Sınai Mülkiyet Sayıları Açıklandı

2022 yılı sınai mülkiyet verilerini kamuoyu ile paylaşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varan...

Uluslararası Coğrafi İşaret Seferberliği

Türk Patent ve Marka Kurumu, 10 coğrafi işaretli ürün için Avrupa Komisyonu’na tescil başvurusund...

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlükleri bünyesinde “TÜRKPATENT Bilgi ve Doküman Birimleri” Açıldı

Üniversite Kaynaklı Patentlerin Ticarileşme Süreçleri Hız Kazandı

9. Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri ile Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi

Bölgesel Coğrafi İşaretler Sempozyumu ve Sergisi